האם פיצול דירה הוא חוקי ללא היתר?

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

אם אתם שואלים האם פיצול דירה הוא חוקי ללא היתר, התשובה לכך נמצאת בשורות הבאות, במהלכן נדון בכל עיקרי ההליך, האם הוא חוקי ומתי כדאי או עדיף להימנע מלבצע זאת. המשיכו לקרוא כדי לעשות דברים בצורה הנכונה.

האם פיצול דירה מהווה דבר עבירה?

התשובה הקצרה היא: לא, פיצול דירה אינו מהווה עבירה על החוק. זאת, כל עוד הפיצול נעשה בכפוף ובהתאם להיתר אשר ניתן על ידי הגורמים הרלוונטיים, לרבות רשויות הבנייה המקומיות והממשלתיות כאחד. ההיתר הזה מסופק ע"י הוועדה לתכנון ובנייה, וזה לאחר שהוועדה בוחנת את הבקשה. עם זאת, חשוב להבין את 3 הדגשים הבאים:

  • פיצול דירה ללא היתר עלול להוביל להליכים משפטיים.
  • התהליכים עלולים לכלול הגשת כתב אישום נגדכם, כמו גם קנסות ואפילו במקרים מסוימים צו הריסה (במיוחד אם ישנן חריגות בנייה).
  • פיצול דירה לא חוקי עלול לגרום לבעיות מבניות, שלדיות ובטיחותיות.

בסופו של דבר, אם אתם שוקלים לפצל דירה, חשוב להתייעץ עם עורך דין כדי לוודא שאתם עומדים בתנאי החוק.

מה הסיכוי לקבל היתר פיצול דירה?

רגע לפני שמבררים בגוגל מידע על פיצול דירות חוק או מידע אחר הנוגע לתהליך, חשוב להבין מהם הסיכויים שלכם לקבל את ההיתר. אין ספק כי פרויקט כזה של פיצול דירות עשוי להיות רווחי למדי, אבל לדאבוננו, חשוב לקחת בחשבון כי בחלק נכבד מהמקרים ההיתר לפיצול בכלל לא ניתן. עד היום בישראל ובענף הבנייה, הוועדה לתכנון ובנייה סיפקה היתרים רק במקרים הבאים:

  1. כאשר התוצאה המתקבלת הייתה דירות שחולקו לשני אגפים עצמאים ונפרדים האחד מהשני.
  2. כאשר באגף המפוצל מתגוררים בני משפחה.

יש לציין, למרות שישנה החמרה בחוק לגבי פיצול דירה ל-2 אגפים נפרדים, ישנם עורכי דין בתחום הנדל"ן שיוכלו לסייע לכם בהוצאת ההיתר. לכן, חשוב שלא לעבור את ההליך הזה לבד.

לסיכום, במה כרוכה חלוקת דירה ל-2?

בין אם אתם מעוניינים לבצע חלוקת דירה לשתי דירות מגורים בתקציב כזה או אחר, התהליך הזה כרוך בכמה דברים שונים. ראשית, חשוב לדעת כי החוק גורס שניתן לפצל את הדירה אך ורק תוך מתן אישור מהנדס העיר, קרי מהנדס מטעם המדינה ורשויות הבנייה. זאת, בכפוף לתנאים הבאים:

  • בתנאי שהיחידה הנוספת הינה בגודל של 30 מ"ר לכל הפחות.
  • בתנאי שבעלי הדירות בבניין מאשרים את הוספת היחידה הנוספת.
  • בתנאי של קבלת האישורים הרלוונטיים מאת הרשויות המקומיות לתכנון ובנייה.

בסיכומו של דבר, הכי חשוב להסתייע בעורכי הדין הנכונים אם אתם מעוניינים לזרז, לייעל ואכן להבטיח שההיתר יתקבל על ידי רשויות הבנייה באזורכם. זו ההמלצה הנכונה ביותר, במיוחד בהתחשב בעובדה שהליכים אלו מספיק מורכבים עוד לפני שמדברים על הפן המשפטי שלהם.

פיצול דירה

פיצול דירה
אז מה היה לנו בכתבה:

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!