הוצאת היתר בניה

תוכן עניינים

הוצאת היתר בניההיתר בניה הוא הרישיון הרשמי אותו נותנת לנו הרשות העירונית בין אם זו המועצה המקומית או העירייה, תלוי במקום שבו אנו גרים מבחינת הליכי תכנון ובניה. היא זו שבעצם נותנת לנו את האישור הרשמי שאנו יכולים להתחיל לבנות.  מתי אנחנו צריכים הוצאת היתר בניה? בעיקרון, כמעט לכל דבר שקשור לתחום הבניה.

זה יכול להיות בדירה שבה אנו גרים ורוצים להוסיף לה עוד כמה מטרים, אם אנחנו גרים בדירה שיש בה מרפסת אבל היא לא בשימוש ואנחנו רוצים לסגור אותה, גם לזה אנחנו צריכים היתר בניה.

הוצאת היתר בניה מה החוק אומר?

החוק אומר שכל שינוי בחזיתות הבניין דורש היתר בניה. גם אם מדובר בסגירה של מרפסת שזה כביכול שטח ששייך לי, עדיין אם אני סוגר אותה, אני מוסיף לעצמי שטח ולכן חייבים היתר. אם ממשיכים עם הדוגמא של המרפסת מבינים כי כשאנו סוגרים אותה אנחנו משנים את השימוש שלה.

כלומר, אנחנו לוקחים חלל שנקרא שטח שירות והופכים אותו למגורים, שטח עיקרי שמסופח אליי הביתה. גם שינויים כמו הוזזה של חלונות, הוזזה של הדלת או כל דבר שניתן לראות מבחוץ, מחייב הוצאת היתר בניה. גם תוספות בניה מחייבות היתר בניה.

כל מטר שאנחנו מוסיפים לבית שלנו בין אם זה בחצר הפרטית שלנו ובין אם הגג הפרטי שלה או אפילו הרחבה של החזית, אנחנו חייבים לבקש היתר בניה.

מתי מבקשים את היתר הבניה?

לפני שבונים. אחרי שבונים זה נקרא הכשרת בניה. כלומר במידה ובניתי ללא היתר זה אומר שעברתי על החוק וזו עבירה בניה. מדובר בעבירה פלילית. כדי להכשיר את העבירה הזו צריך להתחיל תהליך של הגשת היתר בניה בדיעבד וזה כבר משהו אחר לגמרי. ההליך התקין אומר שאני צריך לבקש את ההיתר לפני שאני מתחיל לבנות.

מקרים חריגים בהם אין צורך בהיתר בניה

פרגולות למשל זה משהו  שעד לפני כמה שנים כן היה צריך להגיש בקשה להיתר בניה אבל היום יש פרגולות שכן צריך להגיש עבורן היתר ויש כאלה שלא. זה מאוד תלוי בקריטריונים של הפרגולה.

ומה לגבי שינויים פנימיים?

נניח שיש לנו דירת 4 חדרים ואנחנו רוצים להפוך אותה לדירת 2 חדרים פלוס יחידת הורים מאוד גדולה. כל עוד אנחנו לא מפצלים את הדירות, או מאחדים את הדירה אין צורך בהיתר בניה. כלומר, אם אנו לוקחים דירת 4 חדרים והופכים אותה ל-3 חדרים גדולים, כל עוד אנחנו לא פוגעים בחזיתות של המבנה ורק שוברים את הקירות בתוך הבית שלי, משלב קירות גבס וכדומה, לא פגעתי בפריטים הנדסיים כמו למשל לקחת מדרגות בתוך הבית והזזנו אותם מקום, אין צורך בהיתר בניה.

בכל מקרה, תמיד כדאי לבדוק את הנושא ולהתייעץ עם אדריכל או מומחה להיתרי בניה כדי לעשות את השינויים בצורה חוקית וכדי שאחר כך לא נצטרך לשלם סתם כסף ובטח שלא לעבור על החוק. הורדת קיר והרחבה גם אין צורך בהיתר בניה.

הוצאת היתר בניה כמה זה עולה?

כדי להוציא היתר בניה חייבים לגבש תכנית על ידי אדריכל מוסמך. לאחר מכן מגישים את הבקשה. עלינו לשלם אגרה שמכסה את עלויות הטיפול בבקשה ועלויות נוספות הכרוכות בה. בנוסף יש להציב שלט כדי להודיע לתושבים שגרים בקרבת מקום על עצם קיום הבקשה. העלות המרכזית היא מקדמה בגין היטל השבחה. ההיטל נקבע לפי כל מיני קריטריונים ויש צורך לברר על כך לפני. אם הבקשה מאושרת יש צורך להשלים את הסכום ואם היא נדחית, יוחזר הסכום על המקצמה. מחיר להוצאת היתר נע בין 2,000-10,000 ש“ח.

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
היתר בנייה למרפסת
היתר בניה

היתר בנייה למרפסת

בשנים האחרונות הוספת מרפסת הפכה להיות פופולרית מאוד. אנשים רבים מוסיפים מרפסות לבתים שלהם ובמקרים רבים כל תושבי הבניין מחליטים

היתר בנייה לפרגולה
היתר בניה

היתר בנייה לפרגולה

כל מי שגר בבית קרקע עם חצר ממקם פרגולה. בקיץ, הפרגולה מגנה מפני השמש ובחורף, הפרגולה מעניקה הגנה מפני הגשם.

היתר בנייה לפיצול דירה
היתר בניה

היתר בנייה לפיצול דירה

בשנים האחרונות, אנשים רבים מפצלים את הדירה שלהם למספר דירות קטנות יותר. התופעה הפכה לפופולרית במיוחד באזור המרכז ובתל אביב.

היתר בניה צימר
היתר בניה

היתר בניה צימר

אנשים רבים שמתגוררים על פני שטח גדול, באזורים יפים ונחשקים של הארץ הופכים חלקים משטח הבית שלהם לצימרים. על מנת

היתר בנייה סגירת מרפסת
היתר בניה

היתר בנייה סגירת מרפסת

היתר בנייה סגירת מרפסת בבתים רבים בהם יש מרפסות, אנשים סוגרים את המרפסת מסיבות שונות. בדרך כלל המטרה היא להגדיל

בניית בקשות להיתר בנייה
היתר בניה

בניית בקשות להיתר בנייה

בניית בקשות להיתר בנייה כאשר בונים בית חדש או משפצים מבנה קיים יש צורך בהיתר בנייה. גם כאשר יש שינוי

מעוניינים לקבל קבלת היתרי בניה?

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם עם מידע נוסף 

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו