היתר בניה בדיעבד

תוכן עניינים

היתר בניה בדיעבדברחבי הארץ יש כיום מאות אלפי חריגות בניה כאשר לאחרונה האכיפה של הרשויות הפכה להיות אינטנסיבית בכל הקשור לנושא. חריגת בניה על פי החוק במדינת ישראל הינה עבירה פלילית שעלולה לגרור קנסות כבדים מאוד ואף עונש מאסר במקרים מסויימים ולכן במידה ויש לכן בבית חריגת בנייה רצוי להסדיר אותה בהקדם האפשרי.

ראשית נסביר מהי חריגת בניה כאשר למעשה כל שימוש חורג במבנה כלומר מחסן שהפך לדירה, תוספת בניה ללא היתר בניה, חריגה מתחומי המגרש ועוד. לכל אחד מהדברים שציינו יש להשיג היתר בניה, כאשר אותו מגישים האדריכל או הקבלן ביחד עם התוכניות של השיפוץ או הבניה ולאחר תהליך מסויים ברשות המקומית מקבלים היתר בניה לאותו שיפוץ או בניה וממנה לא ניתן לחרוג.

כל חריגה בכוונה תחילה או בטעות או פעולה שנעשית בניגוד לחוק התכנון והבניה עלולה להיחשב בתור חריגת בניה.

היתר בניה בדיעבד או דרך ללא מוצא?

ישנם אנשים הבטוחים כי כאשר נעשתה חריגת בניה אין לה פתרון ויש לשלם את הקנס ולהרוס את המבנה או השיפוץ שנעשה אך למעשה יש לדבר הזה פתרון והוא נקרא קבלת היתר בניה בדיעבד. קבלה של היתר בניה בדיעבד היא למעשה עניין פשוט יחסית כאשר מה שאנו עושים הוא מכשירים את החריגה שלנו באמצעות אנשי מקצוע. אותם אנשי מקצוע שצריכים להתעסק בקבלת היתר בניה בדיעבד הם אדריכלים שעליהם להגיש את התוכניות המתוקנות לוועדה מיוחדת ברשות המקומית שעוסקת בנושאי בניה.

במסגרת תהליך הבקשה של אישור בניה בדיעבד יהיה עלינו כמובן לשלם קנס בעבור השימוש באותה חריגה על פני תקופת הזמן שהיא קיימת, דבר שעלינו לקחת בחשבון כאשר אנו פונים למסלול זה. כיום אמנם מתבצעת אכיפה מוגברת בנושא של חריגות בניה אך ייתכן ואם מדובר בחריגת בניה שאינה משמעותית שהיא תעבור ללא כל התערבות של הרשויות היות והן לא שמו לב, אך במקרה כזה אנו עדיין נהיה חשופים במידה ואחד השכנים ילשין לרשויות.

האם לכל חריגת בניה ניתן לקבל היתר בניה בדיעבד?

כיום ניתן לקבל היתר בניה בדיעבד עבור הרבה מאוד סוגים של חריגות בניה כל עוד הן לא מזיקות או מפריעות למרחב הציבורי. במידה ובניה או השיפוץ שערכנו פולש למרחב ציבורי כמו גן ציבורי, מדרכה, כביש וכדומה אנו ככל הנראה נאלץ לשלם קנס כבד עבור השימוש באותו שטח אך, במקביל אנו גם נקבל צו הריסה לאותה בניה היות והיא מפריעה לציבור עקב העובדה שהיא פולשת לשטח ציבורי.

במידה והבניה אינה מפריעה כלל והיא בוצעה כולה בשטח ששייך לנו, ככל הנראה הרשויות יסתפקו בקנס של עד מאות אלפי שקלים, תלוי בחריגה עצמה כמובן, אך לא נקבל צו הריסה על הבניה. ההמלצה היא שברגע שאתם חושדים שאתם חשופים בפני החוק בנוגע לבניה שבוצעה ללא הילר בניה היא קודם כל לפנות לייעוץ מקצועי עם אנשי מקצוע מן התחום. ככלל כדאי תמיד לבצע הסדרה של הנושאים הללו אל מול הרשויות ולמנוע מצב שלאחר מספר שנים מגיעים אליכם עם דרישה לקנס ועם תביעה פלילית שעשויה להשאיר לכם עבר פלילי ואף לדרוש את הריסת המבנה אותו בניתם.

כמה עולה הכשרת חריגת בניה בדיעבד?

המחיר של קבלת היתר בניה בדיעבד תלויה כמובן בסוג הפרויקט אותו יש להכשיר וכמה שעות עבודה צפוי האדריכל להשקיע בנושא. ככלל העלויות של היתרי בניה כאלו נעות בין 8000 ש״ח למקרים פשוטים ועד 60 אלף ש״ח במקרים בהם מדובר במקרים הדורשים עבודה רבה של מספר חודשים.

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
חידוש היתר בניה
היתר בניה

חידוש היתר בניה

חידוש היתר בניה תהליך בקשת היתר בניה הינו תהליך בירוקרטי מסובך אשר יכול להימשך מספר חודשים ולעיתים אף שנים. הסיבה

הסדרת חריגות בנייה
חריגות בניה

הסדרת חריגות בנייה

הסדרת חריגות בנייה כל מבנה בארץ חייב להיות בעל אישור היתר בנייה. עם זאת, רבים מהמבנים הקיימים היום אינם מחזיקים

תהליך קבלת היתר לתוספת בניה
היתר בניה

תהליך קבלת היתר לתוספת בניה

תהליך קבלת היתר לתוספת בניה תהליך קבלת היתר לתוספת בניה לא חייב להיות דווקא הוספת חדר, אלא כל הוספת חלל

היתר שינויים
בלוג

היתר שינויים

היתר שינויים כאשר ישנו מבנה קיים וכבר יש בידכם את כל האישורים הנדרשים בשביל להחזיק בנכס כפי שהוא, עליכם לדעת

תכנון בית פרטי 2 קומות
בלוג

תכנון בית פרטי 2 קומות

תכנון בית פרטי 2 קומות תכנון בית פרטי 2 קומות יכול להיות תהליך מאוד מורכב אם לא עושים את זה

עלות אדריכל לתוספת בנייה
בלוג

עלות אדריכל לתוספת בנייה

עלות אדריכל לתוספת בנייה כאשר אתם מתכננים תוספת בניה לנכס שלכם עליכם לקחת בחשבון את השירותים הנלווים לכך, ולאו דווקא

מעוניינים לקבל קבלת היתרי בניה?

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם עם מידע נוסף 

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו