היתר בניה

תוכן עניינים

היתר בניה

היתר בניה הוא אישור אשר מקנה לכם רשות להרחבת הבית, ליצור שינויים דרמטיים ואף גם שינויים מינימליים אשר דורשים באישור. אם נדבר בכנות, לא כל מבנה שאתם רואים עומד בכל התקנים של היתר בניה, הבעיה נוצרת כאשר מגלים זאת. כאשר אתם רוצים ליצור שינוי גלוי לעין במבנה שלכם אתם חייבים לדרוש באישור בניה, בדרך זו תוכלו להימנע מהשלכות פליליות במקרה בו ימצאו כי אין לכם רישיון. 

היתר בניה

היתר בניה – מה זה?

היתר בניה הוא אסמכתא המוענקת על ידי וועדה מקומית לתכנון ובנייה או רשות הרישוי, אשר מותירה לכם את הבניה במקום. כמובן שהיתר הבניה הוא בכפוף לתקנון התכנון והבנייה, וניתן לקבל היתר ספציפי, אין אפשרות להרחיב מעל המותר ללא הגשת בקשה נוספת. היתר בניה הוא מסמך הכולל תוכניות המבנה, מפת מדידה, אישורים שונים, ופרטי תכנון של כל האחראים. בניה ללא היתר מהווה עבירה פלילית שאף יכולה גם לסכן חיים.

החוק המחייב אותנו בהוצאת היתר בניה הינו חוק קיים משנת 1965 לחוק התכנון והבנייה. ישנם מצבים שונים אשר כתובים בחוק שבהם יש להגיש בקשה להיתר בניה, כמו לדוגמה: הריסת בניין, הקמת בניין חדש, תוספת לבית או בניין קיים, סגירת או פתיחת מרפסת וכן הלאה. שימו לב, השינוי שדורש היתר בנייה הינו שינוי חיצוני בכמעט כל המקרים, היתר בנייה נדרש בשינוי חיצוני. לסיכום, היתר בנייה נדרש כאשר יש שימוש חורג ממה שמותר לכם בהיתר הבנייה הקיים.

מתי יש צורך בהיתר בניה?

ההגדרה הכוללת לצורך בהגשת בקשה להיתר בניה היא כאשר נוצרת שינוי כלשהו בנכס כמו מרפסת, חניה מקורה, פתיחת חלון חיצוני, בניה על בניין חדש, סגירת מרפסת קיימת, פרגולה ועוד, כל שינוי במבנה דורש קבלת היתר מצד הרשות המקומית. עם זאת, כאשר השינוי שנוצר הוא שינוי פנימי, אין צורך בבקשת אישור להיתר בנייה. האכיפה כנגד פלישה ובנייה לא חוקית מאז ומתמיד הייתה קיימת, בחלק מהרשויות באופן בולט יותר ואילו במקומות אחרים האכיפה אינה משמעותית. סביר להניח שבמקומות בהם האכיפה אינה משמעותית, גם עלות בקשת היתר הבניה תהיה קלילה יותר ולא יקרה, לכן תמיד עדיף שלא לקחת סיכונים ולפעול בדרך חוקית מול הרשויות… זה אף פעם לא נחמד לקבל קנסות או השלכות עבור המבנה אליו כבר התרגלתם. מצד שני, במקומות בהם האכיפה משמעותית הקנסות יהיו גבוהים יותר, וסביר להניח והבקשה תהיה מסובכת בהשוואה למקומות אחרים. בכל אופן, כאשר אתם עובדים מול חברה ותיקה ומנסות הסיכויים לאישור הבקשה יהיו לטובתכם.

מהם השלבים להוצאת היתר בניה?

הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות בשביל להוציא אישור להיתר בניה הוא להגיש בקשה על ידי אדריכל, או הנדסאי בניין או מהנדס מבנים. תוכן הגשת הבקשה צריך לכלול את כל פירוט המבנה והבנייה העתידית הדרושה, כמו כן השימוש שיש במבנה, אחוזי בנייה והקלות. על מנת שלא תאלצו להגיש כל פעם בקשה חדשה, עליכם לכלול את כל הטפסים הדרושים עם בקשת היתר הבנייה בפעם הראשונה. עליכם לצרף את כל הנספחים החשובים כמו תוכניות בנייה, אסמכתא על בעלות הנכס, אישור מרשות מקרקעי ישראל וכן הלאה… עוד טיפ, עדיף להוציא את הטפסים האלו כמה שיותר סמוך להגשת הבקשה כדי שיהיו מעודכנים. 

לאחר שליחת הבקשה הוועדה בודקת בפעם הראשונה שלא חסר אף טופס, במקרה וכן הבקשה חוזרת אל מגיש הבקשה לצורך השלמה. אם אושרה הבקשה הראשונית עליכם יהיה לשלם את המקדמה, ורק לאחר תשלום המקדמה הבקשה עוברת לבדיקה מטעם הוועדה על ידי מהנדס. 

על המהנדס לבדוק האם הבקשה שלכם עומדת בכל התקנות שדורש החוק. ברגע בו המהנדס קובע כי הבקשה אינה עומדת בתקנות תועבר אליכם הבקשה בצירוף הסיבה לכך שהבקשה לא עומדת בחוק. במקרה בו יש סייגים רשאי המהנדס להתייעץ עם מומחים או לדרוש עם מסמכים מאדריכל הבניין כמו שרטוטים, מפות, הסברים וכו'… כאשר הבקשה כן עומדת במבחן המהנדס, הבקשה עוברת לדיון בוועדה המקומית.

השלב הבא הינו שלב פורמלי אשר נועד בכדי לאפשר לכל המתנגדים מסיבה כלשהי לבנייה להביע את עמדתם. כאשר הבקשה מיועדת להקלה, על מגיש הבקשה לפרסם את הבקשה שלו ב-3 עיתונים, ולהציב שלט שנראה לכל במקום הבנייה. כל מי שרואה את עצמו כנפגע מהתוכנית רשאי להגיש בקשת התנגדות תוך 14 יום מתאריך הפרסום. במקרה בו קיימות התנגדויות, אפילו אחת, ההתנגדות עולה לבחינה מצד הוועדה. במקרה בו אין התנגדות הבקשה עוברת לדיון ברשות הרישוי.

השלב האחרון הוא דיון בוועדה המקומית לאחר שהמהנדס המליץ על מתן היתר בנייה ולא היו התנגדויות. יש להדגיש כי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב שונה מאשר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בנהריה, לכל אזור יש את התנאים שלו. על הוועדה להגיע להחלטה באם לאשר את הבקשה או לשלול אותה, כמו כן רשאית הוועדה להתנות את הבקשה תחת התנאים שלה. במקרה בו אושרה הבקשה יהיה על מגיש הבקשה לשלם את כל האגרות בהם הוא חייב ורק לאחר מכן יקבל היתר בנייה התקף ל-3 שנים מיום קבלת האישור. במקרה בו לא אושרה הבקשה ניתן להגיש ערעור תוך 30 יום מקבלת ההחלטה. 

כמה עולה להוציא היתר בניה?

עלויות היתר בניה משתנות בהתאם לפרמטרים רבים כמו אזור הוועדה המקומית, סוג הבקשה ובאם אתם נעזרים באנשי מקצוע לליווי או באופן אישי. המטרה שלכם בסופו של דבר הוא לקבל היתר בניה בהתאם לחוק ובהתאם למה שאתם רציתם תוך מינימום הוצאות. המחיר יכול להשתנות מהקצה לקצה בשל אגרות בנייה והיטל ההשבחה שעל מגיש הבקשה לשלם, זאת בהתאם לערך המבנה שלכם. בכדי לדעת מהי העלות הצפויה לפרויקט שלכם אנו ממליצים כן לפנות לאנשי מקצוע כמו אדריכל, מהנדס מבנים או הנדסאי בניין אשר בזכותם תוכלו לחסוך לא מעט הוצאות וזמן. מכיוון שאין סכום ספציפי אותו נוכל לנקוב נציין שההוצאה המינימלית שלכם תהיה כמה מאות שקלים בודדים, ואילו במקרים מתקדמים יותר ההוצאות יכולות אף להגיע לעשרות אלפי שקלים. 

היתר בניה בסיוע חברה מקצועית

נתחיל בכך שנציין כי ניתן להוציא היתר בניה ללא ליווי מקצועי, אך התהליך הבירוקרטי לא מתאים לכל אחד. כאשר אתם פונים לחברה מקצועית לצורך סיוע בהגשת בקשה להיתר, החברה מלווה אתכם בכל השלבים ומציגה לכם את כל הנתונים והטפסים שעליכם להוציא בכדי לוודא כי הבקשה לא תוחזר בחזרה. כמו כן, חברה ותיקה תדע לציין בפני הלקוחות שלה מה העלות הצפויה לכל התהליך ומהם הסיכויים באמת לקבל את אותו היתר בניה. על מנת לחסוך לא מעט זמן והרבה מאוד כסף אנו ממליצים לכם לעבור את התהליך בליווי אנשי מקצוע אשר מכירים את ההתנהלות מול אותם גורמים, ייתכן וכבר בשלבים הראשונים תקבלו החלטה שלא להמשיך בהגשת הבקשה בשל הסכום הצפוי להידרש או סיבות אחרות. בחרו בחברה אשר מתמחה במתן פתרונות תכנון, ייעוץ אדריכלי ורישוי עבור מבנים. שימו לב שאותה חברה הינה חברה בעלת ותק, ניסיון וכמובן אמינה ומוכרת.

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
חידוש היתר בניה
היתר בניה

חידוש היתר בניה

חידוש היתר בניה תהליך בקשת היתר בניה הינו תהליך בירוקרטי מסובך אשר יכול להימשך מספר חודשים ולעיתים אף שנים. הסיבה

הסדרת חריגות בנייה
חריגות בניה

הסדרת חריגות בנייה

הסדרת חריגות בנייה כל מבנה בארץ חייב להיות בעל אישור היתר בנייה. עם זאת, רבים מהמבנים הקיימים היום אינם מחזיקים

תהליך קבלת היתר לתוספת בניה
היתר בניה

תהליך קבלת היתר לתוספת בניה

תהליך קבלת היתר לתוספת בניה תהליך קבלת היתר לתוספת בניה לא חייב להיות דווקא הוספת חדר, אלא כל הוספת חלל

היתר שינויים
בלוג

היתר שינויים

היתר שינויים כאשר ישנו מבנה קיים וכבר יש בידכם את כל האישורים הנדרשים בשביל להחזיק בנכס כפי שהוא, עליכם לדעת

תכנון בית פרטי 2 קומות
בלוג

תכנון בית פרטי 2 קומות

תכנון בית פרטי 2 קומות תכנון בית פרטי 2 קומות יכול להיות תהליך מאוד מורכב אם לא עושים את זה

עלות אדריכל לתוספת בנייה
בלוג

עלות אדריכל לתוספת בנייה

עלות אדריכל לתוספת בנייה כאשר אתם מתכננים תוספת בניה לנכס שלכם עליכם לקחת בחשבון את השירותים הנלווים לכך, ולאו דווקא

מעוניינים לקבל קבלת היתרי בניה?

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם עם מידע נוסף 

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו