הסדרת חריגות בנייה

תוכן עניינים

הסדרת חריגות בנייה

כל מבנה בארץ חייב להיות בעל אישור היתר בנייה. עם זאת, רבים מהמבנים הקיימים היום אינם מחזיקים בהיתר זה. כל מהמבנים אינם מחזיקים בהיתר בנייה כולל לכל המבנה, ואילו ישנם מקרים בהם האישור אינו קיים עבור תוספות בבית, חדרים, פרגולה, חניה מקורה ועוד… עליכם לבחון מול המועצה המקומית או איש מקצוע מתי אתם חייבים באישור היתר בניה, ומה קורה במקרה בו אתם רוצים להסדיר חריגות בנייה?

הסדרת חריגות בנייה

הסדרת חריגות בנייה – מה הן חריגות בנייה?

על פי חוק התכנון והבנייה בישראל, כל מבנה קיים חייב לעמוד בתקנים הכתובים בחוק. על מנת שתוכלו להקים מבנה, להוסיף תוספת כלשהי למבנה קיים וכד', עליכם להחזיק בהיתר בניה. היתר בניה הוא אישור אשר מתיר לכם לבנות תוספת למבנה או מבנה חדש אך ורק על פי תנאים מסוימים. חריגות בנייה אילו מבנים אשר לא עומדים בתקנים של היתר בניה, ייתכן ומדובר על שינוי הדורש היתר אשר לא הוצהר, תוספות והרחבות ללא היתר (מרפסת, חדר, גידור…), חריגה משטח המגרש שלכם או מגובה מותר, שימוש בנכס שלא עד פי ייעודו. כל אלו מוגדרים תחת חריגות בנייה, עבירה פלילית אשר לה השלכות משפטיות.

הסדרת חריגות בנייה – פגיעה במרחב הציבורי

יש להבין, נוהגים ביד נוקשה מאוד כלפי חריגות בנייה, במיוחד אלו שפוגעות במרחב הציבורי. ההשלכות יכולות להיות החל מקנסות ועד לצו הריסה, כמו כן קשה יותר לקבל היתר בנייה בדיעבד עבור פגיעות קריטיות במרחב הציבורי. פגיעה במרחב הציבורי היא לאו דווקא השתלטות על שטח שאינו שלכם, אלא בניה ללא היתר במרחב הציבורי. הבעיה בכך היא שכל מבנה חייב היתר על מנת לאשר באופן בטיחותי את כשירות המבנה בהתאם לתנאים השונים בהם הוא הוקם. כאשר ישנו מבנה ללא היתר בניה, אותו מבנה נחשב למסוכן לציבור שכן לא קיבל את כל האישורים הנדרשים באופן חוקי.

הסדרת חריגות בנייה – האם אפשר להפוך מבנה לחוקי?

מצד אחד, כל עוד אף אחד לא "תפס" אתכם אתם יכולים להמשיך לשהות במבנה ללא כל אישור. כמובן שיש לקחת בחשבון שאתם לא מסכנים רק את עצמכם, אלא גם עוברי אורח. עם זאת, ישנם מקרים בהם חריגות בניה מתגלות בדיעבד או שבעל הנכס החליט כי הוא רוצה להפוך את המבנה לחוקי על מנת למכור, או לשהות בו בבטחה. במקרים כאלה תוכלו להתחיל תהליך של היתר בניה בדיעבד. מדובר על תהליך אשר בו אתם מצהירים על השטח שלכם כעל חריגת בנייה ומסדירים את המבנה מול הרשויות על מנת לקבל אישור חוקי לאחזקתו. מדובר על תהליך בירוקרטי, הקושי משתנה בהתאם לסוג הנכס, גודל החריגה, הסיכונים הכרוכים ועוד… בשל כך אנו ממליצים להתייעץ עם איש מקצוע לפני שאתם פועלים בכדי להסדיר את חריגת הבנייה.

הסדרת חריגות בנייה – מסקנות

חריגות בנייה קיימות במבנים רבים בארץ, חלקם גלויים לרשויות וחלקם אינם. הסיכון היחיד שכרוך במקרה בו לרשויות אין מידע לכך שהמבנה שלכם עומד ללא היתרים הוא סיכון בפגיעה ברכוש ונפש. לא חסרים מקרים בעבר בהם מבנה ביום אחד קרס עקב בעיות אקלים, בעיות בשלד הבנייה ועוד…
יש פער עצום בין ההשלכות למקרה בו מבנה קורס ופוגע בנפש ורכוש כאשר יש לו היתר בנייה וכאשר אינו מחזיק בהיתר בנייה. ההשלכות הפליליות בעלות מנעד רחב, אבל זה אמור להיות החשש האחרון שלכם, החשש הקריטי ביותר הוא פגיעה במרחב הציבורי. כמובן, יש מקרים בהם חריגת הבנייה היא על פי שטח או גידור, דבר שאינו מזיק. אך כאן תוכלו לקבל קנסות ועד צו הריסה, בסופו של דבר הבחירה בידיים שלכם.

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
חידוש היתר בניה
היתר בניה

חידוש היתר בניה

חידוש היתר בניה תהליך בקשת היתר בניה הינו תהליך בירוקרטי מסובך אשר יכול להימשך מספר חודשים ולעיתים אף שנים. הסיבה

תהליך קבלת היתר לתוספת בניה
היתר בניה

תהליך קבלת היתר לתוספת בניה

תהליך קבלת היתר לתוספת בניה תהליך קבלת היתר לתוספת בניה לא חייב להיות דווקא הוספת חדר, אלא כל הוספת חלל

היתר שינויים
בלוג

היתר שינויים

היתר שינויים כאשר ישנו מבנה קיים וכבר יש בידכם את כל האישורים הנדרשים בשביל להחזיק בנכס כפי שהוא, עליכם לדעת

תכנון בית פרטי 2 קומות
בלוג

תכנון בית פרטי 2 קומות

תכנון בית פרטי 2 קומות תכנון בית פרטי 2 קומות יכול להיות תהליך מאוד מורכב אם לא עושים את זה

עלות אדריכל לתוספת בנייה
בלוג

עלות אדריכל לתוספת בנייה

עלות אדריכל לתוספת בנייה כאשר אתם מתכננים תוספת בניה לנכס שלכם עליכם לקחת בחשבון את השירותים הנלווים לכך, ולאו דווקא

עלות היתר בניה בדיעבד
היתר בניה

עלות היתר בניה בדיעבד

עלות היתר בניה בדיעבד הוצאת היתר בניה בדיעבד הינו אישור אשר מקנה לכם את הזכות על פי חוק להחזיק בנכס

מעוניינים לקבל קבלת היתרי בניה?

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם עם מידע נוסף 

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו