חלוקת דירות

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

חלוקת דירות היא בעצם כאשר מחלקים דירה אחת לשתי דירות שונות או יותר. ישנן המון דירות מחולקות ברחבי הארץ, ובעיקר במרכז. חלוקת דירות תורמת גם לבעל הדירה וגם לשוכרים. בעל הדירה יכול לקבל כסף רב יותר על השכרת שתיים או שלוש דירות מאשר אחת. השוכרים לעומת זאת מקבלים מענה עבור מצוקת הדירות הקשה. בנוסף, דירה קטנה כזאת יכולה לשמש אדם אחד בלבד ולחסוך את הקשיים של למצוא שותפים ולהיות תלוי בהם.

איך מתבצע תהליך חלוקת דירה

מה החסרונות בחלוקת דירות?

חשוב להבין שחלוקת דירות ללא היתר היא אינה חוקית ולכן במידה שהרשות המקומית תדע על דירה מחולקת היא יכולה לדרוש את החזרת הדירה לקדמותה ותשלום קנס כספי. בנוסף, הרשות המקומית יכולה להוציא צו הריסה. כאשר העירייה מוציאה צו הריסה ומבצעת אותו, מלבד המבנה עצמו, יכולים לההרס לכם דברים רבים בעלויות גבוהות מאוד, לדוגמא אסלה, צנרות כדומה. אחד הגורמים העיקריים לכך שהרשות מגלה על חלוקת דירות היא שהשכנים מתלוננים. סיכון נוסף, הוא שבמידה והחלוקה לא תתבצע כראוי תצטרכו להשיב הכל לקדמותו והדבר יגרום לכם להוציא כסף מיותר. ישנו סיכון נוסף והוא אם בעתיד תרצו למכור את הדירה המחולקת יהיה לכם מאוד קשה. מכירת כל דירה בנפרד הוא דבר לא אפשרי בעיקר מבחינת האישורים. גם מכירת הדירה המחולקת כולה היא קשה מאחר ואנשים רבים לא ירצו לקנות בית שהם יצטרכו לבצע בו שיפוץ ולהפוך אותו לנגיש למגורים. חסרון נוסף, הוא התשתיות השונות. ישנם מקרים בהם מתבצעת חלוקת דירות בבניינים ישנים. התשתיות בבניינים אלה והמערכות השונות מסוגלות להתמודד עם מספר מסוים של אנשים. אם הדירה מחולקת ל4 דירות קטנות לדוגמא, מספר האנשים עלול לעלות משמעותית ויהיה עומס על תשתיות  הבניין.

מספר טיפים שיכולים לעזור בחלוקת דירות-

  • לא לעבור על החוק- אם ברצונכם לבצע חלוקת דירות באופן חוקי עליכם להוציא היתר בניה. ישנם מקרים בהם הוועדה המקומית לתכנון ובניה תאשר את חלוקת הדירות. מקרים אלה יהיו בעיקר באזורים בהם הצפיפות המותרת לא הוגדרה באופן חד משמעי. בנוסף, יש תיקון לחוק שמאפשר לוועדה המקומית לתכנון ובניה לאשר תוספת של דירות אם התשתיות הציבוריות מאפשרות זאת ובמידה והן לא כוללות תוספת של שטחים. את הבקשה להיתר בניה עבור חלוקת דירות תגישו לוועדה המקומית שתחליט על פי הנתונים השונים אם לאשר את ההיתר או לא.
  • דרך נוספת לא לעבור על החוק- לבצע את החלוקה בצורה כזאת שלא יהיה צורך בהיתר. החוק מגדיר ששינוי פנימי בדירה לא מצריך היתר. שינוי פנימי הוא שינוי שלא נוגע לקירות החיצוניים ומי שלא משנה את שטחה של הדירה או את מספר יחידות הדיור. הסעיף הבעייתי העיקרי הוא השינוי של מספר יחידות הדיור אך גם כאן יש הסתייגויות במה נחשב ליחידת דיור ומה לא.
  • לא להגיע לסכסוכי שכנים- לשכנים יש כוח רב בכל מה שקשור להתנגדות להיתר בניה. אם ברצונכם לבצע חלוקת דירה חוקית עליכם להגיש בקשה להיתר בניה לוועדה המקומית. לבקשה עליכם לצרף את חתימות בעלי הזכויות בנכסים הסמוכים, כלומר חתימות השכנים. אם תהיו בסכסוך עם השכנים הם יכולים להתנגד להיתר הבניה ולעכב לכם את התהליך. יש לקחת בחשבון שבמידה והוועדה תחליט שהנימוקים של השכנים להתנגדות להיתר מוצדקים, היא תדחה את הבקשה שלכם. בנוסף, כפי שציינו קודם השכנים עלולים להתלונן בפני העירייה אם ביצעתם חלוקת דירות שלא כחוק. כך או כך, לא מומלץ להרגיז את השכנים.
  • לא להגזים בחלוקת הדירות ובגובה השכירות- ככל שתגזימו יותר חלוקת הדירות תהיה בולטת הרבה יותר.
אז מה היה לנו בכתבה:

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!