חריגת בניה

תוכן עניינים

חריגת בניהחריגת בניה היא בניה ללא אישורים מתאימים ולא היתר בניה. ביצוע חריגת בניה נחשב לעבירה פלילית על החוק ועלול לגרום להעמדה לדין ולהגשת כתב אישום פלילי.

חריגת בניה- מה הסוגים השונים שקיימים?

חריגת בניה ללא היתר בניה

חריגת בניה זו, היא כאשר קיים מבנה שהבניה שלו לא אושרה על ידי היתר בניה. אם בניתם מבנה כזה או אם קניתם מבנה כזה ואתם משתמשים בו, זו נחשבת חריגת בניה. גם הוספת חלק כלשהו למבנה קיים, שנעשית לא היתר בניה נחשבת לחריגת בניה.

חריגת בניה עם סטייה מהיתר הבניה

חריגת בניה זו מתרחשת בשלב הבניה בפועל וקורית כאשר הבניה בפועל לא תואמת את היתר הבניה. זה יכול להיות חריגה בגודל הנכס- כלומר חריגה מהגבולות ובניית מבנה גדול יותר מגודל המבנה שאושר בהיתר הבניה. זה יכול להיות במיקום הנכס – כלומר בניה באזור שונה מהאזור שאושר לכם בהיתר הבניה. זה יכול להיות בגובה הנכס- בניתם את המבנה בקו גובה ששונה מהגובה שאושר לכם בהיתר הבניה ועוד.

חריגת בניה של שינוי ייעוד הנכס ממה שאושר בהיתר הבניה

חריגת בניה זו מתייחסת לכל שימוש חורג בנכס שבבעלותכם. הכוונה היא כאשר השימוש בנכס נעשה לא על פי המאושר בהיתר הבניה. לדוגמא – אם הפכתם דירת מגורים לעסק (גן ילדים/ צימר וכדומה). דוגמא נוספת היא כאשר בונים בית המיועד למגורים על שטח חקלאי שלא הופשר. עוד אפשרות היא כאשר מפצלים דירה אחת למספר דירות לשם השכרה. כל אלה מפרים את היתר הבניה שניתן למבנה הקיים ומשנים את ייעודו.

כיצד ניתן להימנע מחריגות?

לפני תחילת הבניה, מומלץ לברר האם הבניה מצריכה אישורים מתאימים והיתר בניה. היתר בניה הוא רישיון בצורת מסמך פורמלי שמאפשר לכם לבנות ולשנות את הנכס שבבעלותכם. היתר הבניה ניתן לכם על ידי הוועדות המקומיות לתכנון ובניה או על ידי רשות הרישוי. ישנם שינויי בניה שמצריכים אישורים פשוטים שניתן להשיג במהירות כמו סגירות מרפסת, בניית גדר ועוד. לפני הבניה, מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע שונים כמו מהנדס או אדריכל. אנשי המקצוע יעזרו לכם להחליט על תוכנית הבניה המתאימה, ידעו אילו אישורים צריך להוציא ויסייעו לכם בתהליך הוצאת האישורים.

מהן חריגות בניה ואיך מטפלים בהן?

רוכשים דירה ומפחדים להתעסק עם חריגת בניה- מה כדאי לבדוק לפני הרכישה? 

לפני שרוכשים דירה מומלץ לבדוק את הכשר הדירה. הרשויות המקומיות, מודעות לכל עסקה שמתבצעת בשטחן בכל הנוגע למכירת נכס וקניית נכס. בדרך כלל לאחר שרכישת הנכס תתבצע והדירה תאוכלס בדיירים החדשים, הרשות המקומית תשלח פקח שיבדוק אם הדירה תקינה ויוודא שאין בדירה חריגות בניה. לכן, לפני רכישת דירה חשוב מאוד לבדוק כיצד הבניה נעשתה והאם היא בוצעה לפי היתר בניה תקין ללא חריגות. גם כאשר קונים דירה מקבלן מורשה וגם כאשר קונים דירה מיד שניה, חשוב מאוד לבדוק שהבניה בוצעה כראוי. בדקו בנסח הטאבו האם יש הערה כלשהי, או צו הריסה כלשהו. מומלץ להזמין איש מקצוע מתאים שמבין בחריגות בניה. איש המקצוע יוכל לסייע לכם לבדוק אם היתר הבניה והבניה שבוצעה בפועל תואמים. במידה וקיימת חריגת בניה בדירה, זו בחירה שלכם אם לרכוש את הנכס או לא. במידה ותבחרו לרכוש את הנכס בכל זאת, תוכלו להגיע להסדר מול בעל הנכס לגבי מחיר הנכס. לפני חתימה על החוזה חשוב מאוד לסכם את כל הדברים עם מוכר הנכס. במידה ואתם רוכשים עם חריגת בניה, אתם יכולים לדרוש, כפי שהזכרנו, הורדה במחיר הנכס, ואתם יכולים לדרוש ממוכר הנכס להוציא את היתר הבניה.

 

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
היתר בנייה למרפסת
היתר בניה

היתר בנייה למרפסת

בשנים האחרונות הוספת מרפסת הפכה להיות פופולרית מאוד. אנשים רבים מוסיפים מרפסות לבתים שלהם ובמקרים רבים כל תושבי הבניין מחליטים

היתר בנייה לפרגולה
היתר בניה

היתר בנייה לפרגולה

כל מי שגר בבית קרקע עם חצר ממקם פרגולה. בקיץ, הפרגולה מגנה מפני השמש ובחורף, הפרגולה מעניקה הגנה מפני הגשם.

היתר בנייה לפיצול דירה
היתר בניה

היתר בנייה לפיצול דירה

בשנים האחרונות, אנשים רבים מפצלים את הדירה שלהם למספר דירות קטנות יותר. התופעה הפכה לפופולרית במיוחד באזור המרכז ובתל אביב.

היתר בניה צימר
היתר בניה

היתר בניה צימר

אנשים רבים שמתגוררים על פני שטח גדול, באזורים יפים ונחשקים של הארץ הופכים חלקים משטח הבית שלהם לצימרים. על מנת

היתר בנייה סגירת מרפסת
היתר בניה

היתר בנייה סגירת מרפסת

היתר בנייה סגירת מרפסת בבתים רבים בהם יש מרפסות, אנשים סוגרים את המרפסת מסיבות שונות. בדרך כלל המטרה היא להגדיל

בניית בקשות להיתר בנייה
היתר בניה

בניית בקשות להיתר בנייה

בניית בקשות להיתר בנייה כאשר בונים בית חדש או משפצים מבנה קיים יש צורך בהיתר בנייה. גם כאשר יש שינוי

מעוניינים לקבל קבלת היתרי בניה?

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם עם מידע נוסף 

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו