חריגת בנייה

תוכן עניינים

מה סוגי חריגת בנייה שקיימים?

חריגת בנייהחריגת בנייה קורית כאשר מתבצעת בנייה ללא היתר בנייה או כאשר הבנייה לא תואמת את היתר הבנייה. ביצוע חריגת בנייה נחשב לעבירה פלילית על החוק ועלול לגרום להעמדה לדין ולהגשת כתב אישום פלילי נגד מבצע העבירה.

חריגת בנייה ללא היתר בנייה

חריגת בנייה זו היא כאשר קיים מבנה שנבנה ללא אישורים. אם בניתם מבנה כזה או אם קניתם מבנה כזה זו נחשבת חריגת בנייה. גם הוספה של חלק חיצוני כלשהו למבנה קיים, שנעשית ללא היתר בנייה נחשבת לחריגת בנייה.

חריגת בנייה עם סטייה מהיתר הבנייה המאושר

חריגת בנייה זו נחשבת לעבירה חמורה ומתרחשת בשלב הבנייה בפועל. כלומר- כאשר הבניה בפועל לא תואמת את מה שאושר בהיתר הבנייה. זה יכול להתבטא בגודל הנכס, במיקום הנכס, בגובה הנכס ועוד. כל עוד הפרתם את גבולות תוכנית הבנייה שמאושרת בהיתר הבנייה, הדבר ייחשב לחריגת בנייה.

 

 

חריגת בנייה של שינוי ייעוד הנכס ממה שאושר בהיתר הבנייה

חריגת בניה זו מתייחסת לכל שימוש חורג בנכס שבבעלותכם. כלומר שינוי הייעוד של שימוש בנכס לא על פי היתר הבנייה שניתן למבנה הקיים. לדוגמא- אם הפכתם דירת מגורים לעסק (גן ילדים/ צימר וכדומה). דוגמא נוספת היא כאשר בונים על שטח חקלאי שלא הופשר בית למגורים. עוד אפשרות היא כאשר מפצלים דירה אחת למספר דירות לשם השכרה.

מה קורה אם מואשמים?

אם יהיה בבעלותכם נכס עם חריגת בנייה, בין אם בניתם אותו ובין אם רכשתם אותו עם חריגה, תואשמו בחריגת בנייה ותקבלו עונש מתאים.

מה האכיפה ומה העונשים?

סוגי חריגת בנייהכפי שציינו, חריגת בנייה היא עבירה פלילית על החוק ויכולה לגרום להעמדתכם לדין. בדרך כלל תקבלו אזהרה שתאפשר לכם לתקן את חריגה הבנייה, לפני העמדה לדין. בדרך כלל במקרים של עבירה קלה שבוצעה על ידי אדם ללא רקע פלילי, לא יוגש כתב אישום נגד מבצע העבירה והוא יקבל הסדר. בהסדר הוא יצטרך להודות בעבירה, להבטיח שלא יבצע עבירה כזו שוב ולשלם קנס שייקבע עבורו. במידה וכן הוגש נגד מבצע העבירה כתב אישום, הוא יוכל לבדוק מול הרשות המקומית אם יש אפשרות לבטל אותו ולהגיע להסדר מותנה. הסדר מותנה יכלול מספר סעיפים. אחד מהם יהיה התחייבות של מבצע העבירה להשיג היתר בנייה עד מועד מסוים שתקבע הרשות. בנוסף, הרשות תקבע מועד מסוים לתוקף צו ההריסה של הבית. אם תתחילו תהליך של הוצאת היתר בנייה אך היתר הבנייה לא יאושר עד תום המועד אותו קבעה הרשות, תוכלו לבקש הארכה להסדר. בבקשת ההארכה תצטרכו להוכיח שאתם בתהליך מול הרשויות.

התקנות החדשות, קובעות שגובה הקנסות שתצטרכו לשלם על חריגות בניה מתחיל בשמונת אלפים שקלים ויכול להגיע לשלוש מאות אלף שקלים, תלוי בגודל החריגה, בחומרת העבירה ובנסיבות לביצוע העבירה. התקנות החדשות מחולקות למספר קטגוריות של סוגי העבירות בכל הנוגע לחריגות בניה. בדרך כלל עבירות שקשורות לנכסים מסחריים ועסקים שמרוויחים כסף, יקבלו קנס גבוה יותר פי 2 מעבירות שקשורות לבתי מגורים.

במידה וביצעתם חריגת בנייה, ניתן לפעול לקבלת היתר בנייה בדיעבד. יש לקחת בחשבון שאם הרשות מודעת לחריגת בנייה, תצטרכו לבחור בין הריסת המבנה לבין הוצאת היתר בנייה. הבקשה להיתר בנייה בדיעבד תכלול את זכויות בעלי הנכס, את שטח המבנה המותר והקיים בנכס, שרטוט ומפה של חריגת הבנייה, הוכחה שחריגת הבנייה לא מפריעה לשכנים ועוד. את הבקשה להיתר הבנייה תגישו לועדה המקומית לתכנון ובניה שתחליט אם לאשר את הבקשה או לא.

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
היתר בנייה למרפסת
היתר בניה

היתר בנייה למרפסת

בשנים האחרונות הוספת מרפסת הפכה להיות פופולרית מאוד. אנשים רבים מוסיפים מרפסות לבתים שלהם ובמקרים רבים כל תושבי הבניין מחליטים

היתר בנייה לפרגולה
היתר בניה

היתר בנייה לפרגולה

כל מי שגר בבית קרקע עם חצר ממקם פרגולה. בקיץ, הפרגולה מגנה מפני השמש ובחורף, הפרגולה מעניקה הגנה מפני הגשם.

היתר בנייה לפיצול דירה
היתר בניה

היתר בנייה לפיצול דירה

בשנים האחרונות, אנשים רבים מפצלים את הדירה שלהם למספר דירות קטנות יותר. התופעה הפכה לפופולרית במיוחד באזור המרכז ובתל אביב.

היתר בניה צימר
היתר בניה

היתר בניה צימר

אנשים רבים שמתגוררים על פני שטח גדול, באזורים יפים ונחשקים של הארץ הופכים חלקים משטח הבית שלהם לצימרים. על מנת

היתר בנייה סגירת מרפסת
היתר בניה

היתר בנייה סגירת מרפסת

היתר בנייה סגירת מרפסת בבתים רבים בהם יש מרפסות, אנשים סוגרים את המרפסת מסיבות שונות. בדרך כלל המטרה היא להגדיל

בניית בקשות להיתר בנייה
היתר בניה

בניית בקשות להיתר בנייה

בניית בקשות להיתר בנייה כאשר בונים בית חדש או משפצים מבנה קיים יש צורך בהיתר בנייה. גם כאשר יש שינוי

מעוניינים לקבל קבלת היתרי בניה?

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם עם מידע נוסף 

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו