חשיבותה של הוצאת היתר בנייה עבור תוספת למבנה קיים

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

אם אתם מעוניינים לסגור מרפסת, לבנות פרגולה, להוסיף חדר בביתכם או אפילו לפתוח חלון, כדאי מאוד שתדעו שלא תוכלו לעשות את זה מבלי לקבל היתר בנייה. אי קבלת היתר בנייה על שינויים מעין אלה במבנה, מהווים עבירה פלילית ועל כן, חשוב מאוד להוציא היתר בנייה באופן חוקי ובצורה הנדרשת טרם מבצעים את השינוי שדורש את ההיתר.

מהו היתר בנייה?

היתר בנייה מהווה אישור מיוחד שיש לקבל טרם מבצעים שינויים מסוימים הקשורים למבנה הנכס. לכל מבנה נקבעות זכויות בנייה מסוימות עוד בשלב התכנון שלו ובקשת היתר רלוונטית כדי להבטיח שתוספות הבנייה או השינויים שיתבצעו במבנה לאחר הקמתו יהיו תואמים לזכויות שנקבעו מראש. את הבקשה לקבלת ההיתר יש  להגיש לוועדה המקומית לתכנון ובנייה. אם ההיתר יינתן הוא יהיה בעצם מסמך רשמי שיכלול את תכנית המבנה, את הפרטים של אנשי המקצוע העומדים מאחורי תכנון המבנה וכן את  ביצוע עבודות הבנייה והפיקוח עליהן. לצד כל אלה יהיו מצורפים בהיתר הבנייה  גם אישורי הגופים הדרושים והרשויות.

חוק התכנון והבנייה מתייחס לצורך לקבלת היתר בנייה בסעיף 145 של החוק וגם בתקנות לתכנון ובנייה שנקבעו שנתיים לאחר מכן. בהתאם לחוק, היתר בנייה נדרש לצורך ביצוע הסעיפים הבאים: הריסת מבנה קיים או הקמתו מחדש, בניית מבנה חדש, כל שינוי בקירות החיצוניים של המבנה לרבות פתיחת חלון בקיר החיצוני, קירוי או סגירה של מרפסת ועוד, כל שינוי שמתבצע בשטחים החיצוניים אשר שייכים לנכס לרבות קירוי חניה, בניית גדר, הקמת פרגולה, הקמת מחסן, סככה ועוד, שינויים פנימיים אשר משפיעים על שטח הדירה או הפוגעים בשטחים משותפים או בשלד לרבות: תוספת חדר במבנה ועוד.

כיצד מגישים היתר בנייה?

הגשת היתר בנייה בנויה ממספר שלבים:

ראשית כל,  יש לפנות לאיש מקצוע מתאים. על הגשת הבקשה להיות חתומה על ידי אדריכל, הנדסאי בניין או מהנדס מבנים ויש לבחור באיש מקצוע אחד מאלה על  מנת שיעניק לכם ייעוץ לגבי השינוי במבנה ויחתום לכם על טופס הגשת בקשה.

בשלב השני יהיה צורך לציין את חומרי הבניין הדרושים לביצוע השינוי המבוקש, לפרט את המטרה שלשמה משמש הנכס, לפרט לגבי שטחי  בנייה קיימים ואחוזי בנייה מבוקשים ועוד. לבקשה יש לצרף תוכניות בנייה קיימות וכן תוכניות שינוי מבוקש וכן אישור תקף לכך שאתם בעלי הנכס. את הבקשה מגישים לוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

בשלב הבא נציגי הוועדה יעברו על חומרי הבקשה ויבדקו את כל המסמכים והנתונים השונים. אם יש צורך להשלים פרטים או לצרף מסמכים נוספים הבקשה תוחזר עם הוראות לביצוע השלמות. אם הכל  בוצע כפי שצריך והוגש כפי שצריך, יהיה צורך לשלם מקדמה בגובה שיקבע על ידי הוועדה.

בשלב הבא תתבצע בדיקה מטעם מהנדס הוועדה כאשר מטרתה תהיה לבדוק האם השינוי המבוקש עומד בתקנות ובדרישות שמציב החוק. לא פעם המהנדס יפנה  לאיש המקצוע שבחרתם על מנת לקבל הסברים.

כאשר מוגשת בקשה שיש בה חריגה מהתקנות הרגילות יהיה עליכם  לפרסם את הבקשה שלכם בשני עיתונים בתפוצה ארמית וכן במקומון שבועי וכן, יהיה עליכם לשלוח את הבקשה לכל בעלי הנכסים או המגרשים הגובלים בשלכם ולהוסיף שלט בחזית  הנכס שמודיע על השינוי המתוכנן. מטרתם של כל אלה היא לאפשר לאדם שנפגע מהרחבת הנכס להתנגד לכך.

בשלב הבא יהיה דיון בוועדה המקומית לתכנון ובנייה שבו  תקבע הוועדה האם לקבל את הבקשה, לדחות אותה או לקבל אותה תחת תנאים מסוימים.

אם קיבלתם היתר בנייה, מומלץ לשכור מפקח בנייה טרם אתם מתחילים בשלב בניית התוספת הרלוונטית לכם שכן, תפקידו של המפקח הוא לפקח כי התהליך יתבצע בצורה המדויקת ביותר בהתאם לתוכניות והבנייה לא תחרוג באופן כלשהו מההיתר שיתקבל. מעבר לכך, המפקח מרכז בצורה מקצועית את הפרויקט כולו והופך אותו ליעיל ומקצועי יותר.

 

 

אז מה היה לנו בכתבה:

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!