קבלת היתר בנייה

תוכן עניינים

קבלת היתר בנייהכל מי ששיפץ, בנה בית חדש או אפילו הוסיף מרפסת, יודע שאי אפשר להתחיל בתהליך הבנייה ללא אישורים מתאימים ובראשם היתר בנייה. מהו היתר בנייה? כיצד מקבלים היתר בנייה? האם יש תוקף להיתר בנייה? 

אנחנו ב"מרובעים" ריכזנו לכם מידע רב על קבלת היתר בנייה.  

 

קבלת היתר בנייה- מהו היתר בנייה? 

היתר בנייה, הוא למעשה רישיון הניתן לכם על ידי הועדה המקומית לתכנון ובנייה, או על ידי רשות הרישוי. היתר הבנייה הוא מסמך פורמלי, שאליו מצורפות תוכנית הבנייה, מפות מדידה ואישורים שונים מכלל הגופים. היתר הבנייה כולל את הפרטים השונים של האחראים לתכנון, לבנייה ולפיקוח על הבנייה. בנייה ללא היתר בנייה  נחשבת לעבירה על החוק. 

על מנת לקבל היתר בנייה יש לפנות לוועדה המקומית עם תוכנית בנייה שעברה אישור על ידי אדריכל. היתר הבנייה יינתן בהתאם לחוקים ולזכויות שנקבעו בתוכנית. ישנם דברים שונים שעלולים להשפיע על קבלת היתר הבנייה, ביניהם איזור המגורים ומתנגדים לבנייה. 

קבלת היתר בנייה- האם יש להיתר הבנייה תוקף?

מרגע קבלת היתר הבנייה, יש לו תוקף של שלוש שנים. כלומר, מרגע קבלת היתר הבנייה, עליכם להשלים את הבנייה בתקופה של שלוש שנים מקסימום. אם לא הספקתם לסיים את הבנייה בשלוש שנים, תוכלו להגיש לוועדה המקומית בקשת הארכה להיתר הבנייה. על מנת לקבל את הארכה להיתר הבנייה תצטרכו לציין את הסיבות לעיכוב בבנייה, מה הצפי לסיום הפרויקט ועוד. הוועדה המקומית תחליט אם לאשר את הבקשה או לא על פי הקריטריונים השונים. בדרך כלל הבקשות להארכת היתר הבנייה מאושרות, אך על מנת להיות בטוחים מומלץ להיעזר באיש מקצוע מתאים. ניתן להאריך את היתר הבנייה בעוד שלוש שנים. אם גם שלוש השנים הנוספות עברו ולא הספקתם תוכלו להאריך את היתר הבנייה בשלוש שנים נוספות בלבד. כלומר סך הכל תוכלו לבנות בתקופה של עד תשע שנים. 

 

קבלת היתר בנייה- סיווג של קבלן

על מנת שתוכלו לקבל היתר בנייה עליכם בראש ובראשונה לדאוג לכך שהקבלן מולו אתם עובדים מחזיק ברישיון המוענק על ידי הרשויות. שימו לב, לא כל קבלן מחזיק ברישיון. קבלן אשר ביצע עבודה ללא רישיון לא יוכל להעניק לכם היתר בנייה. כתוצאה מכך, תאלצו להוציא היתר בנייה בדיעבד, הליך בירוקרטי ארוך ומייגע. 

מלבד זאת, לכל קבלן יש סיווג משלו, תוכלו לראות את סיווג הקבלן דרך אתר הרשויות. קבלן אשר אינו מחזיק בסיווג המתאים לסוג העבודה אותו ביצע, לא יוכל להעניק לכם היתר בנייה. שימו לב, קבלנים ללא רישיון יכולים לבצע עבודות עד כ-40 אלף ₪ (בהתאם לאותה שנה).

 

קבלת היתר בנייה- מה השלבים להוצאת ההיתר?

בקשת מידע לוועדה המקומית

תחילה יש להגיש לוועדה המקומית בקשה למידע. המידע הוא למעשה כלל המידע שיש לוועדה על הנכס או הקרקע שבבעלותכם (שטח, בעלי  הזכויות, מפות ועוד). המידע יעזור לכם לבסס את הבקשה להיתר הבנייה.

הכנת בקשה להיתר הבנייה

יש להכין בקשה ראויה ויסודית שתכלול את כלל המידע ואת תוכנית הבנייה באופן מקיף. הבקשה תכלול את תוכנית הבנייה, האישורים מאנשי המקצוע השונים, רישום זכויות, מפות, חתימות של בעלי הזכויות במבנים הסמוכים ועוד. 

הגשת הבקשה לוועדה המקומית

יש למלא את טופס הבקשה ולצרף אליו מסמכים רלוונטיים, אישורים, תוכנית בנייה ועוד. הגשת הבקשה, צריכה להיערך, על פי החוק, על ידי – אדריכל, מהנדס מבנים או הנדסאי בניין. 

בדיקת הבקשה ודיון בוועדה 

הבקשה תעבור בדיקה טכנית. בבדיקה הטכנית יוודאו שתיק הבקשה כולל את המסמכים הנדרשים. לאחר שתעברו את הבדיקה הטכנית, תתבצע הערכה של תשלום האגרה אותו תצטרכו לשלם (תצטרכו לשלם 20% מהאגרה כמקדמה). לאחר מכן, מהנדס הוועדה יבצע בדיקה של תיק הבקשה. לאחר אישור המהנדס הוא יחזיר אותה לוועדה עם המלצה לאשר את הבקשה. לבסוף הבקשה תעבור דיון של הוועדה המקומית שבסופה יוחלט אם לאשר את הבקשה או לא. 

קבלת תשובה לגבי היתר הבנייה

התשובה תינתן בין 45 ימים (במסלול המקוצר) ל90 ימים (במסלול הרגיל). יש שלוש אפשרויות לתשובות מהועדה- אישור הבקשה, דחיית הבקשה או אישור הבקשה תוך הצבת  תנאים מסוימים. 

מימוש היתר הבנייה

היתר הבנייה יכנס לתוקף ותוכלו להתחיל את תהליך הבנייה שלכם באופן חוקי.

חברת "מרובעים" מתמחה בהיתרי בנייה. לקבלת היתר בנייה בקלות צרו איתנו קשר. 

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
היתר בנייה למרפסת
היתר בניה

היתר בנייה למרפסת

בשנים האחרונות הוספת מרפסת הפכה להיות פופולרית מאוד. אנשים רבים מוסיפים מרפסות לבתים שלהם ובמקרים רבים כל תושבי הבניין מחליטים

היתר בנייה לפרגולה
היתר בניה

היתר בנייה לפרגולה

כל מי שגר בבית קרקע עם חצר ממקם פרגולה. בקיץ, הפרגולה מגנה מפני השמש ובחורף, הפרגולה מעניקה הגנה מפני הגשם.

היתר בנייה לפיצול דירה
היתר בניה

היתר בנייה לפיצול דירה

בשנים האחרונות, אנשים רבים מפצלים את הדירה שלהם למספר דירות קטנות יותר. התופעה הפכה לפופולרית במיוחד באזור המרכז ובתל אביב.

היתר בניה צימר
היתר בניה

היתר בניה צימר

אנשים רבים שמתגוררים על פני שטח גדול, באזורים יפים ונחשקים של הארץ הופכים חלקים משטח הבית שלהם לצימרים. על מנת

היתר בנייה סגירת מרפסת
היתר בניה

היתר בנייה סגירת מרפסת

היתר בנייה סגירת מרפסת בבתים רבים בהם יש מרפסות, אנשים סוגרים את המרפסת מסיבות שונות. בדרך כלל המטרה היא להגדיל

בניית בקשות להיתר בנייה
היתר בניה

בניית בקשות להיתר בנייה

בניית בקשות להיתר בנייה כאשר בונים בית חדש או משפצים מבנה קיים יש צורך בהיתר בנייה. גם כאשר יש שינוי

מעוניינים לקבל קבלת היתרי בניה?

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם עם מידע נוסף 

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו