תכנון בית פרטי בצפון

הצפון שלנו בתנופה, וכיום יותר ויותר אנשים בונים בית פרטי בצפון. אבל כיצד מתכננים בית פרטי בצפון? המומחים של 'מרובעים אדריכלים' עונים.

תכנון בית פרטי בצפון מביא עמו שלל יתרונות: ראשית, כל בית בצפון טומן בחובו הרים וגבעות. הצפון שלנו מרהיב ביופיו! הנוף ההררי, מקנה לנו מרחבים, כיווני אוויר טובים, רוח נעימה, ואופציות מרובות לצל וגינה באזור הבית.

 

1

תכנון בית פרטי בצפון נחשב קל יותר מתכנון בית באזור המרכז וזאת משום שהוא פחות נוטה לשמש או לחות, וקל יותר להקנות לו פינות חמד, למקם בו פרגולה ולהתייחס למסלולי השמש השונים. אז כיצד מבצעים תכנון בית פרטי בצפון?

הגשימו את הפנטזיה האישית שלכם

ראשית כל חשוב כבר לפני שאתם פונים אל אדריכל, להבין מהי הפנטזיה האישית שלכם. דמיינו את  הבית שתרגישו בו נעים, על המקום שתרצו לחזור אליו אחרי יום עבודה, על המפלט שלכם. חשבו על המטבח הרוחש שבו תבשלו ארוחות גורמה ותארחו חברים, המרפסת הכיפית שלכם, על חדר השינה שבו תישנו טוב, על מקום יצירה שבו תיצרו יצירות עם בני המשפחה וממש דמיינו לעצמכם את המקום שלכם. העלו את הפנטזיה על גבי דף – גם אם אינכם מוכשרים בשרטוט או ציור, ציירו לכם את בית החלומות שלכם – זאת גם התחלה.

הבינו את כיווני האוויר

הצפון כל כך חופשי ופתוח, שם ניתן להבין את כיווני האוויר בצורה טובה. אם נביט בכיווני השמש ומסלולה נוכל לדעת כי השמש זורחת במזרח ושוקעת במערב. ישנם הבדלים בזוויות השמש בעונות השנה, ולכן חשוב לתכנן את הבית לפי זוויות זריחה ושקיעת השמש. חשוב לשים לב היכן אנו ממקמים את חלונות הבית לפי קרני השמש ונפילתם על ביתנו בצפון.

פירוט כיווני אוויר

תכננו את ביתכם בצפון לפי כיווני האוויר:

כיוון האוויר הצפוני הינו קריר יותר ואין בו שמש ולכן ניתן למקם בו ממ"ד. הכיוון המזרחי הינה בעל קרינה ישירה וניתן לצפות ממנו בזריחה ושם ניתן למקם חלון גדול. בכיוון הדרומי ישנה קרינה ישרה ולכן יש בו חימום בחורף – חדר ילדים או תינוקות יהיה מושלם עבור מיקום זה. ובכיוון המערבי גם כן יהיה חם יותר ולכן חדרי שינה יתאימו למיקום בכיוון זה.

היכן כדאי למקם את דלת הכניסה?

דלת כניסה מוטב למקם בכיוון צפון או מזרחה, וזאת משום שמכיוון דרום ישנה שמש שעלולה להזיק לדלת ולגרום לשחיקה שלה. בנוסף, מכיוון מערב ישנו לעיתים גשם, מה שיכול לגרום לרטיבות ולכן כיוון צפון מזרח הוא האידאלי למיקום דלת כניסה.

04ומה לגבי החלקים החיצוניים של הבית בצפון?

בכל הנוגע לגינה ובריכה חשוב למקם פרגולות גינות ובריכות במקום בו ישנה שמש ישירה. בצורה זאת תוכלו ליהנות מהשמש הנעימה של הצפון שאינה חזקה כמו האזור המרכז. חשוב כי החלון של המטבח יפנה אל הגינה הפרגולה והבריכה, וכך תוכלו תמיד ליהנות יחד מהפעילויות כמשפחה.

השארת תגובה