חריגות בניה – המדריך המקוצר

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:
074-7765985

חריגות בנייה הן תופעה הרבה יותר נפוצה מכפי שאנשים מניחים. זה קיים הן ביישובים עירוניים והן ביישובים כפריים כגון מושבים או הרחבות. למרות שזה נשמע דבר קל ערך, למעשה חשוב לדעת כי מדובר בעניין רציני ביותר. זו נחשבת לעבירה חמורה, שאם לא מטופלת נכון עלולה אף להיחשב לעבירה פלילית ולגרור קנסות גבוהים ואף צווי הריסה. נסביר בשורות הבאות מהן חריגות בניה, סוגים שונים ואיך ניתן לטפל בזה בצורה טובה.

סוגי חריגות בניה

ניתן להצביע גם מגוון רחב של דוגמאות לחריגות. לפני שנציג סוגי חריגות נסביר בקצרה מה אומר החוק לגבי חריגות בנייה. החוק מתאר את החריגות בתור שינויים, תוספות וכל פעולה בנכס, שנעשית ללא היתר וללא קבלת אישור מגורם מוסמך. לפיכך, אין רשימה סגורה של חריגות והן יכולות לכלול למשל (אך לא רק):

  • פיצול וחלוקה מחדש של דירות מגורים.
  • סגירת מרפסת והפיכתה לחדר מגורים.
  • תוספת של בנייה על גג.
  • בניית מבנה על שטח, ציבורי או פרטי, ללא קבלת היתר וללא הגשת תוכניות ותשריטים.
  • בנייה של קומה נוספת או סגירת קומת עמודים או קומה מפולשת.

האם ניתן להסדיר ומתי זה אפשרי

מכיוון שמדובר על עבירה חמורה שלא כולם מודעים לה מראש, עולה שאלה מאוד חשובה. האם ניתן להסדיר חריגת בנייה ובאילו מקרים הדבר אפשרי. שימו לב שלעיתים אפילו בקנייה של דירה או נכס יד ראשונה או שנייה, למעשה רוכשים נדל"ן אשר נבנה כולו או חלקו ללא היתר וללא אישורי בניה ותוך חריגות.

על מנת להסדיר את החריגות ולהפוך חריגה לא מותרת למה שניתן לכנות חריגת בניה מותרת, יש צורך לעבור תהליך בירוקרטי די מורכב. בין היתר, יש צורך להגיש מסמכים, אישורים, בקשות, על מנת לקבל את ההיתר, אפילו בדיעבד. בנוסף, יש צורך להראות כי החריגות כפי שבוצעו, אינן פוגעות בזכויות של אחרים או לא זוכות להתנגדות מצד גורמים שונים. שכן יש לדעת כי בכל הגשה להיתר בניה, יש צורך לאפשר הגשת התנגדויות מצד שכנים ובעלי עניין. בבדיקת הבקשה יילקחו בחשבון היבטים כגון:

  1. סוג החריגה ואופייה.
  2. משך הזמן שבו מתקיימת החריגה.
  3. אופי הטיעונים וההסברים של בעל הנכס שבו קיימת חריגה.
  4. החתמה של שכנים על הסכמה או לפחות אי התנגדות.
  5. הגשת תסריטים, שרטוטים, מדידות ובמידת הצורך גם תוכניות הנדסיות וחוות דעת מומחים.

מדוע חשוב להתייעץ עם עורך דין

מכיוון שהנושא של חריגות בנייה הינו מורכב, סבוך ויש בו היבטים משפטיים מובנים, כמעט בלתי אפשרי להתמודד לבד. ולכן, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מקרקעין שמתמחה בתחום חריגות הבנייה. המדובר בעו"ד אשר בקיא בנושאים מנהליים ובפרט בחריגות בניה. במידה ולא מתמודדים בצורה נכונה עם הנושא, הרשות המוסמכת עלולה להוציא צווי הריסה על אותם חלקים שנבנו ללא היתר. זאת, על חשבונו של בעל הנכס ואף בתוספת קנסות.

יובהר כי האפשרות לקבל אישור להשארת החריגות והפיכת החריגה לבעלת היתר, איננה מבטלת את הצורך בתשלומי מיסים כדין. בכל מקרה של חריגות שאושרו ואשר יוצרות השבחה בנכס, עשוי לחול היטל השבחה כדין.

עוד מידע על חריגות בנייה ונושאים נוספים בתחומי נדל"ן ומקרקעין מחכה לכם באתר של עו"ד שמואל גרנאי.

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:
074-7765985

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

החזון שלנו

במסגרת שירותי החברה, מעניקה לכם מרובעים המרכז להיתרי בניה תהליך של בחינת המצב הרגולטורי באזור המגורים שלכם, בדיקת תכנית הבנייה שעל בסיסה אתם מתכוונים להגיש את הבקשה להיתר ועל פי הצורך סיוע בגיבוש תכנית בנייה כזאת בליווי אדריכל ומהנדס בניין. בהמשך לכך, תגבש עבורכם החברה תיק מסמכים עם כל הטפסים, התכניות והמסמכים הנדרשים על מנת להגיש בקשה לקבלת היתר בניה, כשכל הבקשה והתיק מגובשים על פי הכללים וחוקי העזר הספציפיים של הרשות המקומית הספציפית.

 

-מרובעים היתרי בניה-

קרקע לבניה
בלוג
המדריך לבחירת קרקעות להשקעה

השקעה בקרקע יכולה להיות הזדמנות משתלמת למי שמחפש לגוון את תיק ההשקעות שלהם. עם זאת, בחירת הקרקע הנכונה להשקעה דורשת שיקול דעת ומחקר מדוקדקים. במאמר זה, נחקור שבעה היבטים שונים שכדאי לקחת בחשבון כאשר מחפשים קרקעות להשקעה. ממיקום ועד ייעוד, גורמים אלה יעזרו לך לקבל החלטה מושכלת ולמקסם את התשואה שלך. אז בואו נצלול פנימה!

בלוג
הפיכת חדר לממד

בין אם אתם מתעניינים לגבי הפיכת חדר לממד או בניית ממ"ד, יש לכך השלכות שונות על סוג הבנייה. בתוך כך, הפיכת חדרים לממ"ד היא מה שמספק את השקט הנפשי שאתם מוגנים במקרה של התקפת טילים, אם כי הפרויקט יכול מאוד להשתנות בעלויות שלו – קראו כאן למידע נוסף.

בלוג

המציאות של היום מחייבת חשיבה מחודשת על אמצעי הגנה וכבר לא מדובר על חלקים דרומיים או צפוניים של הארץ, אלא על כולה. בעבר האפשרות היחידה להתגונן הייתה מקלט, בבניה החדשה ישנה חובה לבנות ממד, והפתרון עבור מי שאין לו ממד הוא מיגונית ניידת – מבנה אותו ניתן להציב בצמוד לבית או לעסק. מהן התקנות היום להצבת מיגוניות, היכן יש למקם אותן ומדוע כל כך חשוב להציבן? על כך ועוד בכתבה זו.

בלוג
מהו ממד נייד, ומתי יהיה עדיף על פני ממד רגיל?

ממ"ד נייד הוא ממ"ד שניתן להעביר די בקלות ממקום למקום, כאשר כל מה שנדרש עבור הובלתו הוא משאית עם מנוף הובלות כבדות. בדומה לממ"ד רגיל, שבדרך כלל נבנה בתוך הבית, ממ"ד נייד עשוי מפלדה בבטון. הוא מאושר על ידי פיקוד העורף, והנה המידע שאתם צריכים לדעת עליו – קראו כאן.

אדריכל
בלוג
איך להפוך לאדריכל מצליח?

אדריכלות היא תחום מקצועי המשלב יצירתיות והשראה עם יכולת ליצירת מבנים מהממים ותכליתיים והתחברות לקהילות באמצעות עיצובים מרשימים רבי-השפעה. עם זאת, לוקח זמן כדי להפוך לאדריכל מצליח. צבירת ניסיון, שיפור עצמי והתמדה, במיוחד לאחר שתתחילו לעסוק בתחום הם הכרחיים. היבטים חשובים נוספים שיעזרו לכם לבלוט בשוק התחרותי, הם: להתעדכן בטרנדים העכשוויים באופן קבוע, להעמיק את הכישורים והידע הקשורים לענף הבנייה, כולל בקיאות בתקנות התכנון והבנייה.

בנייה
בלוג
מהן בדיוק ׳תקנות בנייה׳?

תקנות הבנייה נקבעות על ידי הרשויות השונות בהתאם למגוון צרכים ודרישות, והן משתנות גם בהתאם לסוג הנכס הנבנה. למשל, התקנות המתייחסות לבניית בית פרטי שונות מאלה המתייחסות לבניית בניין רב קומות או מרכז מסחרי. על מנת לשמור על בטיחות המבנים ועל התאמתם לאכלוס אנושי, חשוב לפעול על פי תקנות הבנייה.

התקשרו עכשיו

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו