חריגות בניה – המדריך המקוצר

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:
074-7765985

חריגות בנייה הן תופעה הרבה יותר נפוצה מכפי שאנשים מניחים. זה קיים הן ביישובים עירוניים והן ביישובים כפריים כגון מושבים או הרחבות. למרות שזה נשמע דבר קל ערך, למעשה חשוב לדעת כי מדובר בעניין רציני ביותר. זו נחשבת לעבירה חמורה, שאם לא מטופלת נכון עלולה אף להיחשב לעבירה פלילית ולגרור קנסות גבוהים ואף צווי הריסה. נסביר בשורות הבאות מהן חריגות בניה, סוגים שונים ואיך ניתן לטפל בזה בצורה טובה.

סוגי חריגות בניה

ניתן להצביע גם מגוון רחב של דוגמאות לחריגות. לפני שנציג סוגי חריגות נסביר בקצרה מה אומר החוק לגבי חריגות בנייה. החוק מתאר את החריגות בתור שינויים, תוספות וכל פעולה בנכס, שנעשית ללא היתר וללא קבלת אישור מגורם מוסמך. לפיכך, אין רשימה סגורה של חריגות והן יכולות לכלול למשל (אך לא רק):

  • פיצול וחלוקה מחדש של דירות מגורים.
  • סגירת מרפסת והפיכתה לחדר מגורים.
  • תוספת של בנייה על גג.
  • בניית מבנה על שטח, ציבורי או פרטי, ללא קבלת היתר וללא הגשת תוכניות ותשריטים.
  • בנייה של קומה נוספת או סגירת קומת עמודים או קומה מפולשת.

האם ניתן להסדיר ומתי זה אפשרי

מכיוון שמדובר על עבירה חמורה שלא כולם מודעים לה מראש, עולה שאלה מאוד חשובה. האם ניתן להסדיר חריגת בנייה ובאילו מקרים הדבר אפשרי. שימו לב שלעיתים אפילו בקנייה של דירה או נכס יד ראשונה או שנייה, למעשה רוכשים נדל"ן אשר נבנה כולו או חלקו ללא היתר וללא אישורי בניה ותוך חריגות.

על מנת להסדיר את החריגות ולהפוך חריגה לא מותרת למה שניתן לכנות חריגת בניה מותרת, יש צורך לעבור תהליך בירוקרטי די מורכב. בין היתר, יש צורך להגיש מסמכים, אישורים, בקשות, על מנת לקבל את ההיתר, אפילו בדיעבד. בנוסף, יש צורך להראות כי החריגות כפי שבוצעו, אינן פוגעות בזכויות של אחרים או לא זוכות להתנגדות מצד גורמים שונים. שכן יש לדעת כי בכל הגשה להיתר בניה, יש צורך לאפשר הגשת התנגדויות מצד שכנים ובעלי עניין. בבדיקת הבקשה יילקחו בחשבון היבטים כגון:

  1. סוג החריגה ואופייה.
  2. משך הזמן שבו מתקיימת החריגה.
  3. אופי הטיעונים וההסברים של בעל הנכס שבו קיימת חריגה.
  4. החתמה של שכנים על הסכמה או לפחות אי התנגדות.
  5. הגשת תסריטים, שרטוטים, מדידות ובמידת הצורך גם תוכניות הנדסיות וחוות דעת מומחים.

מדוע חשוב להתייעץ עם עורך דין

מכיוון שהנושא של חריגות בנייה הינו מורכב, סבוך ויש בו היבטים משפטיים מובנים, כמעט בלתי אפשרי להתמודד לבד. ולכן, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מקרקעין שמתמחה בתחום חריגות הבנייה. המדובר בעו"ד אשר בקיא בנושאים מנהליים ובפרט בחריגות בניה. במידה ולא מתמודדים בצורה נכונה עם הנושא, הרשות המוסמכת עלולה להוציא צווי הריסה על אותם חלקים שנבנו ללא היתר. זאת, על חשבונו של בעל הנכס ואף בתוספת קנסות.

יובהר כי האפשרות לקבל אישור להשארת החריגות והפיכת החריגה לבעלת היתר, איננה מבטלת את הצורך בתשלומי מיסים כדין. בכל מקרה של חריגות שאושרו ואשר יוצרות השבחה בנכס, עשוי לחול היטל השבחה כדין.

עוד מידע על חריגות בנייה ונושאים נוספים בתחומי נדל"ן ומקרקעין מחכה לכם באתר של עו"ד שמואל גרנאי.

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:
074-7765985

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

החזון שלנו

במסגרת שירותי החברה, מעניקה לכם מרובעים המרכז להיתרי בניה תהליך של בחינת המצב הרגולטורי באזור המגורים שלכם, בדיקת תכנית הבנייה שעל בסיסה אתם מתכוונים להגיש את הבקשה להיתר ועל פי הצורך סיוע בגיבוש תכנית בנייה כזאת בליווי אדריכל ומהנדס בניין. בהמשך לכך, תגבש עבורכם החברה תיק מסמכים עם כל הטפסים, התכניות והמסמכים הנדרשים על מנת להגיש בקשה לקבלת היתר בניה, כשכל הבקשה והתיק מגובשים על פי הכללים וחוקי העזר הספציפיים של הרשות המקומית הספציפית.

 

-מרובעים היתרי בניה-

קפריסין
בלוג
במרכז הים התיכון: מדריך מקיף לדירות בפאפוס.

מחפשים להשקיע בנדל"ן בפאפוס, קפריסין? עם החופים היפים וההיסטוריה העשירה שלה, פאפוס היא יעד פופולרי הן לתיירים והן לגולים המעוניינים לרכוש נכס. בין אם אתם מחפשים דירה על חוף הים או בית עירוני נעים במרכז העיר, יש הרבה אפשרויות זמינות.

WORK SITE
בלוג
היתרי בנייה והשכרת פיגומים: המדריך המלא ליישום יתרונותם

כאשר יוצאים לפרויקט בנייה, אחת ההחלטות המרכזיות שיש לקבל היא האם לרכוש או לשכור פיגומים. השכרת פיגומים מציעה יתרונות רבים, כולל עלות-תועלת, גמישות ונוחות. על ידי בחירה בהשכרת פיגומים, תוכל לחסוך בעלויות מראש ולבטל את הצורך באחסון ותחזוקה. בנוסף, השכרת פיגומים מאפשרת לכם להתאים בקלות את כמות וסוג הפיגומים לפי הצורך לשלבים שונים של הפרויקט שלכם.

קבלן
בלוג
לסנן את הקבלן המושלם: מדריך מעשי לבחירת הקבלן לבניית ממד

כשמדובר בשיפוץ הבית שלך עם לבני מימד, בחירת הקבלן המושלם היא קריטית. הקבלן הנכון יכול לעשות את כל ההבדל בהצלחת הפרויקט שלך. הם צריכים להיות בעלי ניסיון בעבודה עם לבני מימד, מוניטין מוצק בתעשייה ופורטפוליו של פרויקטים מוצלחים.

היתר לבניית פרגולה מעץ למרפסת

תושבי עיר רבים שואפים להפוך את המרפסת החיצונית בביתם למקום נעים, מוצלל ונוח לשהות בו ולכן פרגולות עץ הפכו להיות תוספת מבוקשת ופרקטית למגוון מבנים ובניינים עירוניים. רגע לפני שגם אתם מתחילים בתהליך ההתקנה של פרגולה מעץ למרפסת, כדאי שתקראו את המאמר הזה כדי להבין למה פרגולת עץ היא הבחירה המושלמת למרפסת שלכם, וכמובן מהם ההיתרים והאישורים שעליכם להשיג כדי לאפשר את ההתקנה שלה בפועל.

התקשרו עכשיו

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!

התקשרו עכשיו