התנגדות להיתר בניה

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

כיצד התנגדות להיתר בניה על ידי השכנים יכולה להשפיע על קבלת ההיתר?

לשכנים (בעלי הזכויות בנכסים הסמוכים), יש השפעה על תהליך הוצאת היתר בניה. השכנים יכולים להביע התנגדות להיתר בניה מסיבות רבות. לרוב זה יהיה בגלל שתכנית הבניה שלכם עלולה להשפיע על הנכס שלכם, לדוגמא אם ברצונכם לבנות על הגג והם ירגישו שכך תוכלו לראות לתוך החצר שלהם. דוגמא נוספת היא אם ברצונכם לבנות מרפסת שתצל על הגינה שלהם. אך לעתים, התנגדות השכנים תגרם בעקבות סכסוך שכנים. לכן, ישנם עוגנים והגבלות בחוק ובתקנות שמתעסקים גם במקרים בהם השכנים מביעים התנגדות להיתר בניה. מבחינת החוק והתקנות, כאשר אתם מגישים בקשה להיתר בניה, הבקשה צריכה לכלול את החתימות של בעלי הזכויות בנכסים הסמוכים, כלומר השכנים. החתימות, בניגוד למה שחושבים בדרך כלל, אינן מייצגות את אישור השכנים, אלא רק את ידיעתם לגבי הבניה המתוכננת.

אז איך בכל זאת התנגדות להיתר בניה משפיעה?

כאשר מוגשת בקשה להיתר בניה, הוועדה המקומית לתכנון ובניה מפרסמת את הבקשה, בעיתונים המקומיים ובאתר אינטרנט של הרשות המקומית. שלב הפרסום, הוא השלב בו כל מי שרוצה להביע התנגדות להיתר הבניה מוזמן לעשות זאת. כל התנגדות להיתר בניה, צריכה להיות מוגשת על ידי מסמך שכולל את הסיבות להתנגדות. לאחר שההתנגדויות להיתר הבניה הוגשו, הוועדה צריכה לשקול את הנתונים השונים ולהחליט האם ההתנגדויות מצדיקות את דחיית היתר הבניה או לא. במידה והוועדה מחליטה שהתנגדויות השכנים להיתר הבניה מוצדקות, היא יכולה להחליט שתי אפשרויות. הראשונה היא לדחות את היתר הבניה. האפשרות השניה, היא לאשר את היתר הבניה בתנאים מסוימים שיבואו בשילוב עם הסיבות להתנגדות. לדוגמא, לאשר את בניית המרפסת , אך במיקום שונה ובגודל אחר שלא ישפיעו על גינת השכן, כמה שניתן .

 

מה עושים עם התנגדות להיתר בניה?

על מנת להתמודד כמה שיותר טוב עם התנגדות השכנים להיתר בניה, עלינו קודם כל לדעת מי השכנים המתנגדים ומאילו סיבות. לאחר שנשמע את ההסברים להתנגדות, נוכל להבין אותם ואולי גם לקבל אותם. במקרים רבים, הקשבה ונכונות להתחשב, יכולות לעזור בכל הקשור להתנגדות להיתר בניה. בצורה זו, תוכלו לבחון אם יש דרך אחרת שבה תוכלו לבנות את תוכנית הבניה, בצורה שתשפיע כמה שפחות על השכנים המתנגדים. כך אתם תרוויחו את היתר הבניה והשכן לא ירגיש מופסד. כמובן, שבמידה והסיבות של השכנים לא מוצדקות בעיניכם, וגם אם הן מוצדקות, אתם יכולים להגיש את היתר הבניה ופשוט לקוות שחברי הוועדה יחשבו כמוכם. כמובן שהדבר עלול לגרום לעיכובים בתהליך הבנייה בפועל ולכן מומלץ כן לנסות להגיע לפשרה והסכמים עם השכנים בעצמכם.

דבר נוסף שיכול לעזור לכם בהעלאת הסיכויים לקבלת היתר הבניה, הוא להיעזר באיש מקצוע מתאים. אנשי המקצוע מכירים את התחום ויודעים מה הקריטריונים הנבחנים על ידי הוועדה המקומית ומה יכול להשפיע על קבלת היתר הבניה. בנוסף, אנשי המקצוע יכולים להתנהל מול השכנים המביעים התנגדות להיתר הבניה. למרות שהעסקת איש מקצוע תעלה לכם כסף נוסף, במקרים רבים, העסקת איש המקצוע שיטפל בתהליך הוצאת היתר בניה, יכולה להעלות את הסיכויים שלכם לקבל את ההיתר ואף לחסוך בהוצאות של עיכוב בתהליך הבניה בעקבות דחיית ההיתר.

אז מה היה לנו בכתבה:

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!