חריגות בניה

תוכן עניינים

חריגות בניהמעוניינים לשפץ את הבית? מוסיפים קומה נוספת? חשוב מאוד להוציא היתר בניה לשם כך. בניה ללא היתר בניה נחשבת לעבירה פלילית על החוק.

איזה סוגי חריגות בניה קיימים?

קיימים סוגים שונים של חריגות בניה.

חריגות בניה ללא היתר בניה

חריגות בניה אלו הן כאשר קיים מבנה שהבניה שלו לא אושרה. אם בניתם מבנה כזה או אם קניתם מבנה כזה ואתם משתמשים בו, זו נחשבת חריגת בניה. גם הוספת קומה/ חדר/ בניית מחסנים/ קירוי מרפסות/ הוספת חלק חיצוני כלשהו למבנה קיים,  שנעשים ללא היתר בניה נחשבים לחריגת בניה.

חריגות בניה עם סטיה מהיתר הבניה

חריגות בניה אלו מתרחשות בשלב הבניה בפועל וקורות כאשר הבניה בפועל לא תואמת את מה שאושר בהיתר הבניה. זה יכול להיות בגודל הנכס- בניתם מבנה גדול יותר מגודל המבנה שאושר לכם בהיתר הבניה וחרגתם מגבולות המותר. זה יכול להיות במיקום הנכס- בניתם באיזור שונה מהאיזור שאושר לכם בהיתר הבניה. זה יכול להיות בגובה הנכס- בניתם את המבנה בקו גובה ששונה מהגובה שאושר לכם בהיתר. נחשב לחריגות בניה חמורות מאוד.

 

חריגות בניה של שינוי ייעוד הנכס ממה שאושר בהיתר הבניה

חריגות בניה אלו מתייחסות לכל שימוש חורג בנכס שבבעלותכם. הכוונה היא כאשר השימוש בנכס נעשה לא על פי היתר הבניה. לדוגמא- אם הפכתם דירת מגורים לעסק (גן ילדים/ צימר וכדומה). דוגמא נוספת היא כאשר בונים על שטח חקלאי שלא הופשר בית למגורים. עוד אפשרות היא כאשר מפצלים דירה אחת למספר דירות לשם השכרה. כל אלה מפרים את היתר הבניה שניתן למבנה הקיים.

כיצד ניתן להמנע מחריגות בניה?

על מנת לא להתעסק בכאבי הראש של חריגות בניה, מומלץ לברר לפני תחילת הבניה אם דרושים אישורים. היתר בניה ניתן לכם על ידי הוועדות המקומיות לתכנון ובניה או על ידי רשות הרישוי. היתר הבניה הוא רשיון המקנה לכם את הזכות לשנות, להוסיף ולבנות את המבנה שלכם. ישנם שינויי בניה שאפשר להשיג להם אישורים במהירות כמו סגירות מרפסת, בניית גדר ועוד. שינויים אלה מצריכים אישורים שקל להשיג אותם. כאשר אתם רוצים לבנות, בררו מראש מה הבנייה מצריכה. מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע שונים כמו מהנדס או אדריכל שיעזרו לכם להחליט על תוכנית הבניה המתאימה, שידעו אילו אישורים מצריך כל דבר ויסייעו לכם בהוצאתם.

אם אתם רוכשים דירה – מה כדאי לבדוק לפני?

לפני שרוכשים דירה מומלץ לבצע את כל הבדיקות הנחוצות. הרשויות המקומיות בין אם זו עירייה או מועצה מקומית, יודעות על כל עסקה שמתבצעת בשטח הרשות בכל הנוגע למכירת נכס וקניית נכס. לאחר שהרכישה תתבצע והדירה תאוכלס בדיירים החדשים, הרשות המקומית בדרך כלל תשלח פקח שיבדוק אם יש בדירה חריגות בניה. לכן, חשוב מאוד לבדוק כיצד הבניה נעשתה והאם היא בוצעה לפי היתר בניה תקין ללא חריגות מההיתר. גם כאשר קונים דירה מקבלן וגם כאשר קונים בית מיד שניה, חשוב מאוד לבדוק שהקבלן ביצע את הבניה כראוי. בדקו בנסח הטאבו האם יש הערה כלשהי, אם יש צו הריסה או סעיף לא תקין כלשהו. הזמינו איש מקצוע מתאים שיוכל לסייע לכם לבדוק האם הבניה שנעשתה בפועל תואמת את מה שאושר בהיתר הבניה. במידה ויש חריגת בניה, תוכלו לבחור אם לרכוש את הנכס או לא. במידה ותבחרו לרכוש את הנכס תוכלו להגיע להסדר מול בעל הנכס לגבי מחיר הנכס, דבר שיכול לבוא לטובתכם. חשוב מאוד לסכם את הכל עם מוכר הנכס לפני שאתם חותמים על חוזה. אתם יכולים לדרוש מהמוכר הורדה במחיר הנכס, במידה ואתם רוכשים אותו עם חריגת הבניה, ואתם יכולים לדרוש שמוכר הנכס בעצמו יוציא את היתר הבניה.

מה קורה אם בונים ללא היתר בניה ומואשמים בחריגות בניה?

חריגות בניה ואיך לטפל בהןאם תבנו או תגורו בבית שנבנה ללא היתר בניה והדבר יגיע לרשות המקומית, תואשמו בחריגות בניה. הדבר יגרום להעמדתכם לדין ולצו הריסת המבנה.

מה האכיפה ומה העונשים על חריגות בניה?

כפי שציינו, חריגות בניה הן עבירה פלילית על החוק ויכולות לגרום להעמדתכם לדין. לפני שתועמדו לדין ותקבלו עונש מתאים, תשלח אליכם אזהרה בה יאפשרו לכם לתקן את חריגה הבניה. כאשר מדובר בעבירה קלה ובאדם ללא רקע פלילי, בדרך כלל לא יגישו נגדו כתב אישום ויציעו לו הסדר בו הוא יצטרך להודות בעבירה, להבטיח שלא יבצע עבירה כזו שוב ולשלם קנס. במידה וכן הוגש נגדכם כתב אישום, תוכלו לבדוק מול הרשות המקומית אם יש אפשרות לבטל אותו ולהגיע להסדר. הסדר מותנה יכלול מספר סעיפים. אחד מהם התחייבות שלכם להשיג היתר בניה עד מועד מסוים שתקבע הרשות, בדרך כלל יהיה תקופה של שנה. בנוסף, הרשות תקבע מועד מסוים שאם לא הספקתם להוציא את כל האישורים עד אז צו ההריסה של הבית עדיין יהיה תקף. אם היתר הבניה לא יאושר עד המועד אותו קבעה הרשות, אך תהיו בתהליך מול הרשות, תוכלו לבקש הארכה להסדר. בבקשת ההארכה תצטרכו להוכיח שאתם בתהליך מול הרשויות.

התקנות החדשות, קובעות שגובה הקנסות שתצטרכו לשלם על חריגות בניה מתחיל בשמונת אלפים שקלים ויכול להגיע לשלוש מאות אלף שקלים, תלוי בגודל החריגה, בחומרת העבירה ובנסיבות לביצוע העבירה. התקנות החדשות מחולקות למספר קטגוריות של סוגי העבירות בכל הנוגע לחריגות בניה. הקטגוריות הן- עבירות בניה (בניה ללא היתר והגדלת המבנה ללא היתר), שימוש חורג (שינוי ייעודו של הנכס), עבירות הנעשות באדמות מוגנות (שטח חקלאי, שמורת טבע וכדומה) ועבירות הקשורות לגודל הנכס (במידה והגדלתם את המבנה או הוספת קומה לדוגמא). עבירות שקשורות לנכסים מסחריים ועסקים שמרוויחים כסף, בדרך כלל יקבלו קנס גבוה יותר פי 2 מעבירות שקשורות לבתי מגורים.

החלוקה על פי התקנות היא כזו-

  • עבירות בשטח עד 25 מ״ר- יקבלו קנס של עשרים וחמישה אלף שקלים (25,000).
  • עבירות בשטח של 25 עד 50 מ״ר- יקבלו כנס של חמישים אלף שקלים (50,000).
  • עבירות בשטח של 75 עד 100 מ״״ר- יקבלו קנס בגובה של מאתיים אלף שקלים (200,000).
  • עבירות בשטח מעל 100 מ״ר- יקבלו קנס של שלוש מאות אלף שקלים (300,000).
  • עבירות שבוצעו על ידי חברות יקבלו קנס כפול שיכול להגיע לשש מאות שקלים (600,000).

במידה וביצעתם חריגות בניה, ניתן לפעול לקבלת היתר בניה בדיעבד וכך לגרום לחריגות הבניה להיות חוקיות. שימו לב שברגע שהרשויות מודעות לחריגות בניה לא ניתן להשאיר את המבנה ללא היתר בניה ותקלעו למצב בו תצטרכו להרוס את המבנה או לפעול להוצאת היתר. הבקשה להיתר בניה בדיעבד תכלול את זכויות בעלי הנכס, את שטח המבנה המותר והקיים בנכס, שרטוט ומפה של חריגת הבניה ועוד. את הבקשה להיתר הבניה תגישו לועדה המקומית לתכנון ובניה שתחליט אם לאשר את הבקשה או לא. במקרה של חוסר שביעות רצון של הועדה היא יכולה לבקש אישורים נוספים ומסמכים נוספים. בנוסף, על מנת שהועדה תאשר את היתר הבניה, יהיה עליכם להוכיח שחריגת הבניה לא מפריעה לשכניכם ושאין התנגדות לבניה.

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
היתר בניה צימר
היתר בניה

היתר בניה צימר

אנשים רבים שמתגוררים על פני שטח גדול, באזורים יפים ונחשקים של הארץ הופכים חלקים משטח הבית שלהם לצימרים. על מנת

היתר בנייה סגירת מרפסת
היתר בניה

היתר בנייה סגירת מרפסת

היתר בנייה סגירת מרפסת בבתים רבים בהם יש מרפסות, אנשים סוגרים את המרפסת מסיבות שונות. בדרך כלל המטרה היא להגדיל

בניית בקשות להיתר בנייה
היתר בניה

בניית בקשות להיתר בנייה

בניית בקשות להיתר בנייה כאשר בונים בית חדש או משפצים מבנה קיים יש צורך בהיתר בנייה. גם כאשר יש שינוי

היתר בנייה קלה

כל מי שרוצה לשפץ את הבית, לבנות בית חדש או אפילו להוסיף מחסן צריך להוציא היתר בנייה. היתר בנייה הוא

קבלת היתר בנייה
היתר בניה

קבלת היתר בנייה

כל מי ששיפץ, בנה בית חדש או אפילו הוסיף מרפסת, יודע שאי אפשר להתחיל בתהליך הבנייה ללא אישורים מתאימים ובראשם

בדיקה וטיפול בעבירות בנייה
בלוג

בדיקה וטיפול בעבירות בנייה

בנייה ללא היתר בנייה נחשבת לעבירה פלילית על החוק. אנשים רבים עושים עבירות בנייה ללא ידיעתם. אפילו כאשר בונים פרגולה או

מעוניינים לקבל קבלת היתרי בניה?

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם עם מידע נוסף 

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו