היתר בנייה קלה

תוכן עניינים

היתר בנייה קלהכל מי שרוצה לשפץ את הבית, לבנות בית חדש או אפילו להוסיף מחסן צריך להוציא היתר בנייה. היתר בנייה הוא רישיון המאפשר לכם לבצע שינויי בנייה בנכס או בשטח שבבעלותכם. חברת מרובעים מתמחה בהוצאת היתר בנייה קלה. ריכזנו לכם מידע בנושא.

 

מהו היתר בנייה קלה?

היתר בנייה הוא למעשה רישיון לבנות מבנים חדשים או לשנות מבנים קיימים. ההיתר ניתן על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה או על ידי רשות הרישוי. לכל רשות מקומית יש תנאים אחרים לאישור ההיתר. לאחר שתגישו בקשה לידי הוועדה המקומית הוועדה תחליט אם לאשר את הבקשה או לא על פי הנתונים השונים כמו אזור המגורים, האם יש מתנגדים לבנייה, תוכנית הבנייה ועוד. 

שימו לב כי בנייה ללא היתר בנייה נחשבת לעבירה על החוק. 

 

מתי צריך היתר בנייה קלה?

כל שינוי חיצוני במבנה קיים וכל חריגת בנייה מצריכים היתר בנייה. שינויים פנימיים לא מצריכים היתר אך מצריכים אישור של תוכנית הבנייה על ידי איש מקצוע. ישנם ארבעה מצבים שונים בהם יש צורך בהיתר בנייה קלה- 

  • שינוי הסביבה החיצונית- אם הבנייה החדשה משפיעה על הסביבה החיצונית כמו לדוגמא הריסה של המבנה, שינוי בשלד המבנה ועוד.
  • תוספת למבנה- אם יש שינוי בקירות החיצוניים של המבנה או אם יש תוספת למבנה כמו חלון חיצוני, סגירת מרפסת, חניה מקורה, פרגולה, מחסן ועוד.
  • שינוי ייעוד הנכס- אם משנים את הנכס ממקום מגורים למקום עסקי כמו צימר, גן ילדים ועוד.
  • חריגה משטח המגרש- אם הבנייה החדשה חורגת מהשטח הקיים כמו הגדלה של החצר, תוספת חניה ועוד.

מה השלבים להוצאת היתר בנייה קלה?

בקשת מידע לוועדה המקומית

על מנת לקבל היתר בנייה יש להצטייד בכל המידע בנוגע לנכס או לשטח שבבעלותכם. לשם כך יש להגיש בקשת מידע לוועדה המקומית. המידע יכיל פרטים כמו שטח הנכס, מי בעלי הזכויות בנכס, מפות של הנכס ועוד.

הכנת בקשה להיתר הבניה

יש להכין בקשה שתכיל את כל המידע באופן מקיף ויסודי. יש לכלול בבקשה את תוכנית הבנייה, את כלל האישורים של רישום הזכויות, המפות והשרטוטים של הנכס, חתימות של השכנים ועוד. 

הגשת הבקשה לוועדה המקומית

לאחר שהבקשה מוכנה יש להגיש אותה לוועדה המקומית. שימו לב שאתם מצרפים את כלל המסמכים הנדרשים. במידה וחסר מסמך יבקשו מכם להשלים אותו וכתוצאה מכך אישור הבקשה יתעכב. לכן וודאו מראש שכל המסמכים מצורפים. הגשת הבקשה צריכה להיערך על פי החוק על ידי אדריכל, מהנדס או הנדסאי בניין. 

בדיקת הבקשה ודיון בוועדה 

לאחר הגשת הבקשה התיק יועבר לבדיקה טכנית. בבדיקה הטכנית יוודאו שכלל המסמכים הנדרשים מצורפים. לאחר מכן תתבצע הערכה של האגרה ותצטרכו לשלם 20% מהאגרה כמקדמה. לאחר מכן הבקשה תעבור בדיקה על ידי מהנדס של הוועדה. לאחר אישור המהנדס הבקשה תוחזר לוועדה לדיון. יש לקחת בחשבון שלכל רשות מקומית יש תנאים אחרים לאישור היתר הבניה. 

קבלת תשובה לגבי היתר הבניה

התשובה תינתן בין 45 ימים (במסלול המקוצר) ל90 ימים (במסלול הרגיל). יש שלוש אפשרויות לתשובות מהועדה- אישור הבקשה, סירוב הבקשה ואישור הבקשה תוך הצבת תנאים. 

מימוש היתר הבניה

לאחר אישור הבקשה תצטרכו לשלם אגרות, היטלים מקומיים, השלמת מסמכים שונים ועוד. 

 

האם יש תוקף להיתר בנייה קלה?

התשובה היא כן. היתר הבנייה מאושר עם תוקף של 3 שנים מקבלת ההיתר. כלומר, מהרגע שקיבלתם את היתר הבנייה עליכם להשלים את הבנייה כולה בתקופה של עד שלוש שנים. אם עברו שלוש שנים ועדיין לא סיימתם את פרויקט הבניה שלכם, תוכלו להגיש בקשת הארכה להיתר הבניה לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה. תצטרכו לציין מה הסיבות לעיכוב, מה הושלם עד עתה, מה הצפי לסיום הפרויקט ועוד. הבקשה תועבר לוועדה שתבחן את הדברים ותחליט אם לאשר את ההארכה או לא. ניתן להאריך את היתר הבנייה בעוד שלוש שנים. אם עברו גם שלוש שנים של הארכת הפרויקט ועדיין לא סיימתם, ניתן להאריך בעוד שלוש שנים נוספות וזהו. כלומר, ניתן להאריך את תוקפו של היתר הבניה בשש שנים מקסימום. 

חברת "מרובעים" מתמחה בהוצאת היתרי בנייה. על מנת להתחיל את תהליך הבנייה שלכם במהירות ולהיות בטוחים שהיתר הבנייה יאושר, מוזמנים ליצור איתנו קשר

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
היתר בנייה למרפסת
היתר בניה

היתר בנייה למרפסת

בשנים האחרונות הוספת מרפסת הפכה להיות פופולרית מאוד. אנשים רבים מוסיפים מרפסות לבתים שלהם ובמקרים רבים כל תושבי הבניין מחליטים

היתר בנייה לפרגולה
היתר בניה

היתר בנייה לפרגולה

כל מי שגר בבית קרקע עם חצר ממקם פרגולה. בקיץ, הפרגולה מגנה מפני השמש ובחורף, הפרגולה מעניקה הגנה מפני הגשם.

היתר בנייה לפיצול דירה
היתר בניה

היתר בנייה לפיצול דירה

בשנים האחרונות, אנשים רבים מפצלים את הדירה שלהם למספר דירות קטנות יותר. התופעה הפכה לפופולרית במיוחד באזור המרכז ובתל אביב.

היתר בניה צימר
היתר בניה

היתר בניה צימר

אנשים רבים שמתגוררים על פני שטח גדול, באזורים יפים ונחשקים של הארץ הופכים חלקים משטח הבית שלהם לצימרים. על מנת

היתר בנייה סגירת מרפסת
היתר בניה

היתר בנייה סגירת מרפסת

היתר בנייה סגירת מרפסת בבתים רבים בהם יש מרפסות, אנשים סוגרים את המרפסת מסיבות שונות. בדרך כלל המטרה היא להגדיל

בניית בקשות להיתר בנייה
היתר בניה

בניית בקשות להיתר בנייה

בניית בקשות להיתר בנייה כאשר בונים בית חדש או משפצים מבנה קיים יש צורך בהיתר בנייה. גם כאשר יש שינוי

מעוניינים לקבל קבלת היתרי בניה?

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם עם מידע נוסף 

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו