כמה עולה היתר בניה

תוכן עניינים

היתר בניה הוא רשיון בצורת מסמך פורמלי שמקנה לכם את הזכות לשנות ולבנות על הנכס שבבעלותכם. הוצאת היתר בניה כוללת הגשת בקשה לוועדה המקומית לתכנון ובניה. תהליך הוצאת היתר בניה כולל בחובו תשלומי אגרות לרשות. אז כמה עולה היתר בניה? 

כמה עולה היתר בנייה

לפני שמתעסקים בכמה עולה היתר בניה חשוב להבין מה כוללים השלבים להוצאתו?

בקשת מידע

על מנת להגיש בקשה להיתר בניה צריכים להיעזר בכל המידע שקיים על הנכס שבבעלותכם. המידע הזה נמצא אצל הוועדה המקומית לתכנון ובניה ויש לבקש אותו ממנה. המידע כולל את שטח הנכס, מי בעלי הזכויות, מפות ושרטוטים של הנכס ועוד. 

הכנת בקשה להיתר בניה

לאחר שקיבלתם את המידע מהוועדה יש להכין בקשה להיתר בניה. הבקשה צריכה להיות מקיפה ולכלול בתוכה את המידע על הנכס ואת השינויים שברצונכם לעשות. כלומר עליכם לצרף את תוכנית הבניה שברצונכם לבצע. 

הגשת הבקשה

לאחר שהכנתם בקשה להיתר בניה עליכם להגיש אותה לידי הועדה המקומית לתכנון ובניה. ממלאים טופס מתאים ומצרפים את כל המסמכים הרלוונטיים. הגשת הבקשה להיתר בניה, צריכה להערך, על פי החוק, על ידי אדריכל, מהנדס מבנים או הנדסאי בניין. 

בדיקה של הבקשה להיתר בניה 

לאחר שהגשתם את הבקשה להיתר בניה לידי הוועדה, היא תעבור מספר בדיקות שונות-

  • בדיקה טכנית- בבדיקה הטכנית יוודאו שהבקשה מכילה את כל המסמכים והאישורים הדרושים. במקרה שיש חוסרים, הוועדה תבקש להוסיף מה שצריך. 
  • תשלום מקדמה-לאחר הבדיקה הטכנית, תתבצע הערכה של תשלום האגרה. המקדמה אותה תצטרכו לשלם תהיה 20% מהאגרה שנקבעה. 
  • בדיקת מהנדס- לאחר תשלום המקדמה, הבקשה להיתר בניה תעבור לבדיקת מהנדס. המהנדס יכול לבקש עוד מסמכים, מפות וכל דבר שיעזור לאשר את הבקשה.
  • דיון בוועדה המקומית- לאחר אישור המהנדס, הבקשה להיתר בניה תועבר לדיון בוועדה המקומית. יש לשים לב שלכל רשות מקומית יש תנאים אחרים.

קבלת תשובה לגבי הבקשה להיתר בניה

לאחר הבדיקות המקיפות תקבלו תשובה. יש שלוש אפשרויות לתשובות מהועדה- האפשרות הראשונה תהיה אישור הבקשה להיתר הבניה. אפשרות שניה תהיה דחיה של הבקשה להיתר בניה. במקרה כזה, תוכלו להגיש ערעור (תוך 30 ימים ולכלול נימוקים והסברים חדשים לקבלת ההיתר, שיבטלו את החלטת הועדה וישכנעו אותה). האפשרות האחרונה, תהיה אישור הבקשה להיתר בניה תוך הצבת תנאים, כלומר תקבלו את היתר הבניה אך תהיו כפופים לתנאי הועדה. 

מימוש היתר הבניה

לאחר שהבקשה להיתר בניה אושרה, תצטרכו להשלים מספר שלבים אחרונים. ביניהם תשלום אגרות והיטלים מקומיים שהרשות המקומית קבעה כולל היטל השבחה. השלמת מסמכים שונים, במקרה הצורך, לפי בקשת הועדה המקומית. לאחר מכן, היתר הבניה יכנס לתוקף ותוכלו להתחיל את תהליך הבניה שלכם באופן חוקי לתקופה של שלוש שנים. 

לאחר שהבנו את השלבים צריך להבין כמה עולה היתר בניה- מה העלויות הכרוכות בתהליך?

כפי שציינו קודם, תהליך הוצאת היתר הבניה כולל בתוכו עלויות רבות. ברמת העלויות הישירות קיימים התשלומים השונים לרשות המקומית. התשלומים לרשות כוללים אגרת בניה (שוויה של האגרה נקבע על פי הערכת המהנדס שבדק את תיק הבקשה להיתר הבניה ועל פי התוספת השלישית לתקנות התכנון והבניה), היטלים מקומיים והיטל השבחה (על פי העלייה הצפויה בערכו של הנכס). 

מעבר לעלויות הישירות שיש לשלם לרשות עבור ההיתר, יש לשים לב שישנן גם עלויות עקיפות. כאשר אנחנו אומרים עלויות עקיפות הכוונה היא לתשלומים שונים שעליכם לשלם לגורמים נוספים לשם קבלת היתר הבניה. כפי שציינו, הגשת הבקשה להיתר הבניה צריכה להתבצע על ידי אדריכל, מהנדס או הנדסאי בניין. בנוסף, תכנית הבניה צריכה להבנות ולהיות מאושרת על ידי אחד מאותם אנשי מקצוע. הדבר כלול בתשלום לאיש המקצוע. בניית תוכנית הבניה ואישורה עלולים להגיע לעלויות גבוהות מאוד של עשרות אלפי שקלים. כמובן שבלי תכנית בניה תקינה ומאושרת לא ניתן להגיש היתר בניה לכן הדבר הכרחי לתהליך הוצאת היתר הבניה. בנוסף לעלות תכנית הבניה, אנשים רבים מעסיקים איש מקצוע שינהל עבורם את תהליך הבקשה להיתר בניה. איש המקצוע יהיה אחראי עבורכם לכל מה שקשור לבקשת היתר הבניה, למילוי הטפסים, להגשת המסמכים המתאימים ולהתנהלות מול הוועדה המקומית לתכנון ובניה. הדבר יכול להעלות את הסיכויים שלכם לקבל את היתר הבניה. לכן, למרות שהדבר יכול להגיע לעלויות גבוהות, זה יכול להשתלם לכם בהוצאת היתר הבניה. 

חשוב להבין, שהתהליך של הוצאת היתר הבניה הוא לא פשוט ולפעמים יש גם עלויות שלא צפיתם מראש. אם היתר הבניה לא מאושר יותר זמן משחשבתם, או אם הגשתם בקשה שיש בה חוסרים מסוימים הדבר יכול לגרום לעיכוב בתחילת הבניה בפועל ולבזבוז כסף בעקבות כך. ישנם מספר חוסרים פוטנציאליים שיגרמו לעיכוב הוצאת ההיתר. חלק מהם הם אישורי הנכסים הסמוכים, מידע לא מדויק שסופק לוועדה ועוד. 

אם אחד החוסרים הוא חתימות ואישורים של השכנים הדבר עלול לגרום לעלויות רבות. למה זה קורה? בשביל לקבל את היתר הבניה עליכם להחתים את כל בעלי הזכויות בנכסים הסמוכים לנכס שלכם. אם לא תעשו זאת ותגישו את הבקשה להיתר בניה, הוועדה המקומית תבקש בעצמה את החתימות של השכנים, על ידי שליחת מסמכים לכל אחד מהשכנים. מה שיקרה זה שאתם תצטרכו לשלם את עלויות המשלוח של המסמכים. בנוסף, הדבר יכול לגרום לעיכוב משמעותית בתחילת הבניה. 

אם אחד החוסרים הוא מידע לא מדויק שסופק לועדה הדבר עלול לגרום לבדיקות נוספות על ידי הוועדה. הבדיקות הנוספות עלולות לעלות כסף וכמובן שלגרום לעיכוב בתחילת הבניה. 

עיכוב בתחילת הבניה בפועל יכול לגרום לעלויות שונות מאחר ואנשי מקצוע רבים כלולים בתהליך. כך לדוגמא תצטרכו לשלם על עיכוב בהזמנות החומרים שביצעתם, אלו יכולות להיות הזמנות שמחירן היה זול בתקופה שביצעתם וכרגע תצטרכו לשלם גם על חומרים יקרים יותר וגם על עיכוב ההזמנה. בנוסף, אנשי המקצוע השונים עלולים לגבות כסף עבור העיכוב של עבודתם. 

לסיכום, כמה עולה היתר בניה?

קשה לענות על השאלה הזאת ולתת מספר מדויק מכיוון שיש משתנים רבים במשוואה. העלות הכללית של כל התהליך יכולה להשתנות מאוד בין כל מקרה. חשוב להיערך לכך שהתהליך יכול לעלות לכם אלפי, עשרות אלפי ואפילו מאות אלפי שקלים. השינויים יכולים להתבטא בעלות היטל ההשבחה. לדוגמא, אם מחירו ההתחלתי של הנכס שלכם הוא גבוה, המחיר של היטל ההשבחה יהיה גבוה מאוד ביחס להיטלי השבחה של נכסים פשוטים יותר. דבר נוסף שיכול להשפיע על היטל ההשבחה הוא בניית בית חדש לגמרי על קרקע, מאשר שיפוץ בית קיים. כמובן שבניית בית חדש תעלה הרבה יותר גם בבניה עצמה וגם בכל הקשור לאנשי המקצוע הכרוכים בתהליך. לעומת הוספת מרפסת, קירוי מרפסת או בניה על הגג, שיעלו פחות משמעותית. 

לכן חשוב להבין שכל מקרה לגופו. על מנת לדעת הכי טוב כמה יעלה לכם כל התהליך, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע. איש המקצוע יוכל לתת לכם הערכה עבור הנכס שלכם ויידע פחות או יותר מה העלויות הכרוכות במקרה שלכם. כמובן שאיש המקצוע יעלה כסף נוסף, אך במקרים רבים, הדבר משתלם וחוסך עלויות רבות אחרות. 

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
היתר בניה צימר
היתר בניה

היתר בניה צימר

אנשים רבים שמתגוררים על פני שטח גדול, באזורים יפים ונחשקים של הארץ הופכים חלקים משטח הבית שלהם לצימרים. על מנת

היתר בנייה סגירת מרפסת
היתר בניה

היתר בנייה סגירת מרפסת

היתר בנייה סגירת מרפסת בבתים רבים בהם יש מרפסות, אנשים סוגרים את המרפסת מסיבות שונות. בדרך כלל המטרה היא להגדיל

בניית בקשות להיתר בנייה
היתר בניה

בניית בקשות להיתר בנייה

בניית בקשות להיתר בנייה כאשר בונים בית חדש או משפצים מבנה קיים יש צורך בהיתר בנייה. גם כאשר יש שינוי

היתר בנייה קלה

כל מי שרוצה לשפץ את הבית, לבנות בית חדש או אפילו להוסיף מחסן צריך להוציא היתר בנייה. היתר בנייה הוא

קבלת היתר בנייה
היתר בניה

קבלת היתר בנייה

כל מי ששיפץ, בנה בית חדש או אפילו הוסיף מרפסת, יודע שאי אפשר להתחיל בתהליך הבנייה ללא אישורים מתאימים ובראשם

בדיקה וטיפול בעבירות בנייה
בלוג

בדיקה וטיפול בעבירות בנייה

בנייה ללא היתר בנייה נחשבת לעבירה פלילית על החוק. אנשים רבים עושים עבירות בנייה ללא ידיעתם. אפילו כאשר בונים פרגולה או

מעוניינים לקבל קבלת היתרי בניה?

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם עם מידע נוסף 

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו